FCSB

Steaua sparge gheata in amicale, 4-1 cu Oldham

Steaua a reusit sa intrerupa sirul de trei infrangeri consecutive din amicale, 4-1 impotriva lui Oldham, cu mai putin de o saptamana inainte de startul sezonului. Luni, Steaua intalneste AEL Limasol in ultimul test al verii, urmand ca vineri sa dea piept cu Astra Giurgiu in Supercupa Romaniei, ambele transmise livetext pe onlinesport.

Costel Gilca a apelat la o formula experimentala pentru meciul amical impotriva celor de la Oldham: Nita - Rapa, Gardos, Aldea, Tosca - Neagu, Filip - Valceanu, Stanciu, Parvulescu - Keseru.

La cinci minute de la primul fluier, Florin Nita a iesit in evidenta printr-o robinsonada la o executie de la 25 de metri.

Steaua a raspuns, zece minute mai tarziu, dupa un un-doi purtat in flancul drept intre Rapa si Valceanu, primul finalizand pe centrul portii.

In minutul 19, Nita a fost salvat de stalpul portii la o lovitura libera periculoasa a englezilor. Faza fixa a survenit unui hent comis de Aldea la 20 de metri de propria poarta.

Aldea a gresit din nou, la mijlocul terenului, iar britanicii au plecat pe un contraatac care putea furniza deschiderea scorului. Nita, insa, a fost din nou exact in fata adversarilor rezolvand o situatie de unu la unu.

Cu un sfert de ora inainte de pauza, Robert Valceanu a inscris in poarta lui Oldham printr-o reluare simpla din apropiere. Stanciu a patruns pe partea dreapta si a finalizat cu un sut la coltul scurt, respins de goalkeeperul lui Oldham pana la Valceanu.

Prima parte s-a incheiat cu Claudiu Keseru foarte aproape sa-l surprinda pe portarul advers printr-un voleu de la aproximativ 15 metri.

In minutul 52, Clarke-Harris a restabilit egalitatea in urma unei faze desfasurate pe partea dreapta. Arlauskis, introdus la pauza, a fost invins de atacantul lui Oldham printr-un sut din afara careului.

Ros-albastrii au rezolvat meciul undeva la mijlocul primei reprize, dupa ce Gilca a efectuat nici mai mult nici mai putin de 8 inlocuiri simultane. Varela si Chipciu, in minutele 67 si 69 au desprins Steaua decisiv pe tabela.

Gabi Iancu, la randul sau, si-a trecut numele pe lista marcatorilor dupa o centrare a lui Cristi Tanase. Iancu a impins mingea din 6 metri (71).

Nita - Rapa, Gardos, Aldea, Tosca - Neagu, Filip - Valceanu, Stanciu, Parvulescu - Keseru.

Au intrat pe parcurs: Pham-Huy (24'), Arlauskis (46), Gradinaru (46'), Varela, Szukala, Latovlevici, Prepelita, Sanmartean, Tanase, Chipciu si Iancu (toti in 65').