FCSB

Steaua s-a despartit de Gradinaru

Razvan Gradinaru nu l-a convins pe Mirel Radoi si in cele din urma jucatorul isi va continua cariera in alta parte.

Gradinaru a fost astfel cedat de Steaua celor de la Concordia Chiajna, unde va lucra sub bagheta lui Cornel Talnar, noul antrenor al ilfovenilor.

In varsta de 20 ani, Gradinaru a evoluat in trei partide pentru Steaua in acest sezon, doua in campionat (cu CFR Cluj o repriza si 30 de minute la Botosani) si una in Supercupa Romaniei.

Promovat la echipa mare de Laurentiu Reghecampf, Gradinaru nu a apucat sa marcheze vreun gol in tricoul ros-albastru.

Profilul lui Gradinaru

In 2010 a fost transferat de Steaua, unde a demonstrat foarte repede ca este un jucator de perspectiva. A evoluat in toate cele sase partide din UEFA Youth League din acest sezon si a inscris trei goluri (2 in victoria cu 3-1 de la Basel si unul in egalul cu Schalke 04, scor 1-1, din Romania).

Pentru echipa mare a debutat in victoria cu 4-0 impotriva celor de la Avantul Barsana, din "saisprezecimile" Cupei Romaniei, in sezonul 2013-2014. In stagiunea precedenta a fost imprumutat la Otelul, avand un rol important in victoria echipei din Galati la Tirgu-Mures, care a ajutat in mod direct Steaua sa castige titlul cu numarul 26.

A strans, pana in prezent, 23 de partide de Liga 1 (6 la Steaua), 3 de Cupa Romaniei, una in Super Cupa, una in Cupa Ligii si una in preliminariile UEFA Champions League