FCSB

Steaua remizeaza cu AEL Limassol, scor 1-1

Steaua a remizat, scor 1-1 cu AEL Limassol, in  ultimul test pe care l-a dat formatia pregatita de Costel Gilca inainte de startul oficial al sezonului 2014/2015. Lucian Sanmartean a inscris unicul gol ros-albastrilor, la o eroare a fostului capitan al lui CFR Cluj, Ricardo Cadu. Desi au evoluat cu un om mai putin (80), cipriotii au reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 85.

Meciul a inceput intr-o nota usoara de dominare a campionilor, ce avea sa fie concretizata in minutul 15, prin Sanmartean, dupa o balbaiala in aparare a unei foste cunostinte, Ricardo Cadu. Sanmartean a scapat singur cu portarul, l-a driblat si a inscris in poarta ramasa goala.

Chipciu daduse primul semnal de alarma, la o verticalizare a lui Cristi Tanase. Mijlocasul Stelei insa a finalizat pe centrul portii (7).

La mijlocul reprizei, Razvan Gradinaru a ratat de putin tinta, de la limita careului.

Tanase a pus capat primei parti cu doua ocazii importante, iar scorul pauzei a ramas cel stabilit de Lucian Sanmartean, 1-0.

In minutul 65, Adi Popa, introdus in startul partii secunde, a alunecat pe bratul la care a fost accidentat, fiind imediat inlocuit cu Ionut Neagu.

Cipriotii a incheiat amicalul in inferioritate numerica, dupa ce un jucator al lui AEL a fost eliminat pentru o interventie dura.

Golul a venit insa la poarta lui Cojocaru, dupa ce Kiryakou a profitat de marcajul lejer al lui Tosca si a punctat pentru 1-1.

Echipa de start a Stelei: Arlauskis – Varela, Szukala, Latovlevic – Chipciu, Filip, Tanase, Prepelita, Sanmartean – Gradinaru, Iancu.

Au intrat pe parcurs: N. Stanciu, Ad. Popa, Rapa (46'), Neagu (65'), Cojocaru (69'), R. Valceanu (75'), Parvulescu, Tosca (83), Pham-Huy (88)