FCSB

Steaua n-a reusit minunea la Trondheim. Doar victorie de palmares cu Rosenborg

Steaua n-a reusit minunea de la Trondheim, desi la final a castigat intalnirea cu 1-0, prin golul marcat in repriza secunda de Adrian Popa.

Campioana Romaniei a avut suficient timp sa mai inscrie de doua ori, teoretic s-ar fi putut, dar terenul greu datorat ploii torentiale si impreciziei la finalizare au facut ca tabela sa ramana nemodificata.

Rosenborg a facut un meci de asteptare si a avut o singura ocazie mare, in partea secunda, tactica norvegienilor fiind in cele din urma cea castigatoare.

Steaua chiar a crezut in calificare, dar din pacate pentru echipa lui Mirel Radoi ocaziile au fost putine in primele 45 de minute, titularizarea surprinzatoare a lui Gabi Iancu nereusind sa produca efectul scontat.

Acesta a avut de altfel un singur sut care a creat pericol, in minutul 41, cand balonul trimis spre coltul scurt a fost deviat in bratele lui Helland, portarul lui Rosenborg.

In partea secunda, chiar daca nu a fost nici el foarte periculos, Tade a reusit sa apara mai des la finalizare.

Asa s-a intamplat in minutul 52, cand a reluat cu capul pe langa poarta sau in minutul 62 cand a centrat periculos de pe stanga.

Intre cele doua ocazii a venit si golul lui Popa la capatul unui contraatac orchestrat de pasa in adancime a lui Chipciu. Popa a driblat si portarul, dupa care a trimis in poarta goala.

Rosenborg a ratat in minutul 72 cea mai mare ocazie prin Jansen, al carui sut a trecut foarte aproape de poarta lui Nita, portar care mare parte din timp nu a avut ce apara.

Rosenborg s-a impus la general cu 3-1 si merge in grupele Ligii Europa. Pentru Steaua cupele europene din acest sezon se incheie aici, in vara lui 2015.

Rosenborg: Hansen - Midtsjo, Bjordal, Eyjolfsson, Svensson - Jensen, Selnaes (Vilhjalmsson '29), Konradsen - Helland, Soderlund, Mikkelsen. Antrenor: Kare Ingebrigtsen.

Steaua: Nita - Alcenat (Papp '46), Varela, Tosca, Guilherme - Filip (Enceanu '75), Sulley - Popa, Stanciu, Chipciu - Iancu (Tade '46). Antrenor: Massimo Pedrazzini.

Cartonase galbene: Bjorndal '47, Jensen '51, Helland '90+2 / Iancu '13, Stanciu '23, Filip '70, Chipciu '84