FCSB

Steaua isi recapata prima pozitie in clasament

Steaua a revenit dupa doar 24 de ore pe primul loc in clasamentul din Liga 1 dupa victoria obtinuta pe teren propriu, duminica seara, scor 3-1 (1-1), contra celor de la Pandurii Tg.Jiu.

Denis Man, surpriza lui Laurentiu Reghecampf din atacul Stelei, a creat faza primului gol dupa o recuperare in propria jumatate de teren.

Tanarul atacant aradean a patruns cu balonul la picior si a pasat in dreapta pentru Enache, iar acesta l-a invins pe Stanca cu un sut plasat.

Pandurii nu s-au lasat intimidati de golul primit si au replicat taios pe contraatac, reusind sa restabileasca egalitatea prin Herea, dupa ce Tucudean l-a scos usor din ghete pe Tamas. De altfel, Tamas avea sa plateasca pentru eroarea facuta fiind inlocuit la pauza Achim.

Steaua a inclinat decisiv balanta cu doua goluri in debutul partii secunde intr-un interval de doar trei minute.

Mai intai capitanul Pintilii a scuturat plasa cu un sut spectaculos la vinclu. Capitanul stelist a primit de la Moke in careu, a intors un adversar si a trimis in forta fara nicio speranta pentru Stanca.

Apoi, dupa doua minute, Momcilovic obtinea lovitura de la 11 metri la o imprudenta a lui Branzan si Enache isi trecea in cont dubla din penalty.

Pana la final Steaua a ramas echipa mai periculoasa, insa Ovidiu Popescu in minutul 57 si Jakolis in minutul 81 nu au prins cadrul portii cu suturi din pozitii faborabile.

Steaua face 37 de puncte si revine la conducerea clasamentului obtinand prima victorie dupa o luna. Stelistii nu mai batusera pe nimeni in campionat de la succesul 2-0 cu Viitorul de pe teren propriu.

In tot acest interval au fost doua infrangeri, 0-1 la Chiajna si 1-3 cu Dinamo, si un egal pe teren propriu, 0-0, cu Botosani.

Steaua joaca joi seara in deplasare cu Villarreal pentru calificarea in primavara europeana a Europa League.