FCSB

Steaua debuteaza cu o infrangere in amicale, 2-1 cu FC Chiasso

Steaua a cedat la limita, scor 2-1, primul amical din aceasta vara, impotriva elvetienilor de la FC Chiasso, dupa o prima repriza la discretia campioanei Romaniei. Elvetienii pregatiti de Gianluca Zambrotta au revenit in doar sapte minute (61 si 67), facand uitata astfel reusita lui Paul Parvulescu, din minutul 15. Puteam asista la o remiza, insa reusita lui Keseru, venita cu un sfert de ora inainte de final, a fost anulata pentru o pozitie de ofsaid.

Steaua a fost sustinuta in Elvetia de aproximativ 300 de suporteri, care au achitat 10 euro pentru a-si procura bilet la primul meci amical din aceasta vara al campioanei Romaniei.

Nu mai departe de minutul 2, Iancu a trecut pe langa deschiderea scorului cu o executie plasata de la limita careului.

Steaua a deschis scorul dupa primul sfert de ora, prin Paul Parvulescu, care a fructificat o pasa primita de pe dreapta de la talentatul Robert Valceanu, introdus inca din primul minut de Costel Galca.

Polonezul Szukala a continuat cu o lovitura de cap aproape de tinta, la un corner executat bine de Gabi Iancu.

In minutul 25, Parvulescu l-a pus in situatie de unu la unu pe Gabi Iancu, insa fostul jucator al Viitorului Constanta a ratat singur cu goalkeeperul advers.

Prima parte s-a incheiat cu o ocazie uriasa a Stelei, dupa ce Latovlevici, capitanul ros-albastrilor din acest meci, nu a putut sa il invinga pe portarul lui Chiasso cu un lob spectaculos.

Galca a mutat in bloc la pauza, in conditiile in care doar trei jucatori folositi in prima parte au evoluat si in partea secunda.

Elvetienii au revenit in joc, in minutul 61, prin reusita lui Eldin. Mai mult decat atat, cinci minute mai tarziu, Chiasso a intrat la conducerea partidei gratie golului inscris de Gaston Orlando, cu o reluare simpla din interiorul careului mic.

Stelistii au alergat dupa egalare, Keseru fiind cel mai aproape dupa un gol anulat pentru o pozitie suspecta de ofsaid.

Echipa de start a Stelei: Nita - Rapa, Szukala, Tosca, Latovlevici (cpt) - Gradinaru, Neagu, Pirvulescu - Valceanu, Iancu, Stanciu.
Rezerve: Arlauskis, Cojocaru, Chipciu, Filip, Tanase, Matei, Pham-Huy, Keseru, Tarnovan, Radut, Varela, Popa.

Steaua (in repriza a doua): Fl. Nita - G. Matei, Varela, Rapa, Tosca - Chipciu, Radut, Tanase - Ad. Popa, Keseru, Tarnovan