FCSB

FCSB pierde pe teren propriu cu Viking. Misiune infernala in returul din Norvegia

Echipa FCSB a fost invinsa, joi seara, pe teren propriu, de Viking Stavanger, cu 2-1, in mansa tur din playoff-ul Conference League.

Un meci care a inceput cum nu se poate mai bine pentru echipa pregatita de Nicolae Dica.

FCSB a deschis scorul prin Florinel Coman, in minutul 3, cu o reluare din interiorul careului, dupa ce intr-o prima faza David Miculescu reluase cu capul in bara transversala.

Ceea ce parea a fi o simpla plimbare prin parc s-a transformat intr-un adevarat cosmar pentru ros-albastri.

Dupa numai un minut Viking a restabilit egalitatea prin Kabran, jucator care l-a surprins pe Tarnovanu cu un sut din marginea careului.

Cu zece minute inaintea pauzei echipa norvegiana a preluat conducerea dupa o faza fixa.

Mingea centrata dintr-o lovitura libera pe coltul lung a fost recentrata in fata portii si de acolo Bjorshol a marcat pentru 1-2.

O faza la care apararea FCSB a fost total prinsa pe picior gresit de puternicii jucatori ai lui Viking.

FCSB a cautat egalarea pe intreaga durata a partii secunde, insa oamenii lui Dica s-au lovit de apararea adversa ca de un adevarat zid de scuturi precum in celebrul serial Vikings.

Cea mai mare sansa a ros-albastrilor a venit in minutul 71 dintr-o deviere a unui fundas advers. Portarul Gunnarsson a evitat in extremis autogolul cu o interventie de zile mari.

In minutul 80, FCSB a ratat o buna sansa prin Vadim Rata la capatul unui contraatac pornit din propria jumatate a terenului.

La ultima faza a meciului Coman a trimis in fata portii, dar Bogdan Rusu a ratat de putin intalnirea cu balonul.

FCSB: Târnovanu – Pantea (V. Creţu 54’), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma, Olaru – Cordea (I. Stoica 86’), Oct. Popescu (Raţă 74’), Fl. Coman – Miculescu (B. Rusu 54’). ANTRENOR: Nicolae Dică.

Viking: Gunnarsson – Bjørshol (Vikstøl 73’), Brekalo, Vevatne, Pattynama – Fridjonsson (Tangen 83’), Solbakken, Lokberg (Torsteinbo 65’) - Kabran, Karlsbakk (Sandberg 46’), Tripic (Traore 83’). ANTRENOR: Morten Jensen.

Cartonaşe galbene: Tamm 80 / Lokberg 57, Fridjonsson 76

Arbitru: Giorgi Kruashvili (Georgia).