FCSB

FCSB invinsa de Viktoria Plzen

Sursă foto: twitter.com/fcviktoria_en

A patra oara a fost cu noroc pentru Viktoria Plzen, echipa care a invins-o pe FCSB, cu 2-0, joi seara, in penultima etapa a grupelor Europa League. Meciul a fost live text aici.

FCSB avea nevoie de un punct pentru a-si asigura castigarea grupei, iar in urma acestui rezultat este obligata sa castige in ultima etapa, pe teren propriu, contra elvetienilor de la Lugano.

Cu un prim 11 impus de patronul Gigi Becali, ceea ce de aceasta data s-a dovedit o alegere falimentara prin prisma rezultatului, FCSB a aratat o slabiciune ingrijoratoare pe faza defensiva pentru echipa cu cea mai buna aparare din campionatul intern.

Prima sansa de gol a apartinut vicecampioanei Romaniei la patrunderea din minutul 6 a lui Golofca, jucator titularizat de Dica direct din Liga a 3-a. Golofca a incercat un lob din marginea careului, insa portarul Hruska a agatat in extremis mingea.

Ocazie si mai mare in minutul 20 la patrunderea lui Alibec. Scapat singur cu portarul atacantul stelist n-a mai avut forta pentru finalizare si a tras slab cu piciorul stang.

Panica in careul stelist doua minute mai tarziu la o minge care l-a gasit pe Kolar singur in 6-7 metri. A revenit in cele din urma Balasa si a respins in extremis.

In minutul 32 acelasi Alibec a ratat de putin poarta cu un sut dintr-o lovitura libera.

La faza imediat urmatoare pe atacul gazdelor Enache a respins in extremis de pe linia portii o minge pe care toata lumea o vazuse in poarta.

Partea secunda a debutat cu o sansa de gol ratata de Alibec, al carui sut din afara careului a fost respins de Hruska.

Dupa doua minute Viktoria Plzen a deschis scorul prin Petrzela, jucator plecat cu un picior din offside. O faza la care portarul Vlad n-a avut nicio sansa.

Ocazie pentru FCSB in minutul 51 la o lovitura libera executata de Balasa spre coltul scurt. Acelasi portar Hruska s-a opus decisiv.

Tanase a prins un sut bun din afara careului in minutul 63, dar din nou Hruska a fost de netrecut respingand in corner.

Gazdele si-au majorat avantajul in minutul 76 prin Kopic, jucator care a deviat in poarta un sut trimis din afara careului. Anterior portarul Vlad se opusese providential golului la reluarea aceluias Kopic.