FCSB

Dinamo invinge FCSB intr-un derby cu o eliminare, penalty, trei goluri si o intrerupere de zece minute!

Eternul derby al fotbalului romanesc a fost castigat, duminica, de Dinamo in fata rivalei FCSB, cu 2-1 (1-1), in etapa a 25-a din sezonul regular in Liga 1.

Dinamo a deschis scorul prin Sin dintr-o lovitura libera in minutul 37 cu o executie spectaculoasa. Un stang care s-a dus la vinclul portii lui Balgradean.

FCSB a egalat in prelungirile primei reprize prin Tanase dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Planic in duel cu Filip.

O faza precedata de patrunderea lui Man, care a si obtinut cornerul din care FCSB a obtinut penalty.

Un gol marcat de FCSB in inferioritate numerica, dupa ce Cristea a fost eliminat cu rosu direct pentru o lovitura cu piciorul care l-a trimis pe sarbul Perovic direct la Urgenta!

Au fost moment de panica pe Arena Nationala, ambele ambulante prezente la stadion fiind solicitate pe gazon.

Dinamo a profitat de superioritatea numerica si a dat lovitura decisiva in partea secunda prin Lazar. Jucator care a marcat la putine minute de la intrarea in teren ca inlocuitor al lui Moldoveanu (min.59).

Golul lui Lazar a fost marcat la patru minute dupa intrarea in meci la capatul unei actiuni dezvoltata de Dinamo in flancul stang cu pasa in sase metri.

In minutul 65 Dinamo putea inchide meciul la patrunderea lui Sorescu. Acesta a scapat singur spre poarta FCSB, un picior al lui Cretu blocandu-l pe mijlocasul dinamovist in momentul sutului.

FCSB a macinat in gol pana la final in cautarea egalarii, iar Dinamo a cautat in permanenta sa dea lovitura pe contraatac.

Meciul a fost interupt zece minute dupa golul lui Lazar din cauza petardelor aruncate in teren de suporterii celor doua echipe.

O victorie de moral pentru Dinamo, echipa care va continua sezonului in playout.

FCSB rateaza sansa de a tine pasul cu Craiova si de a reduce din diferenta in raport cu liderul CFR Cluj din clasament.

Dinamo: Piscitelli - Kostrna, Puljici, R. Grigore, Sin (Răuţă '86) - Mrzljak, I. Filip - R. Moldoveanu (V. Lazăr '58), Fabbrini, Sorescu - Perovici (D. Popa '45+5). Antrenor Dusan Uhrin;

FCSB: Bălgrădean - Creţu, I. Cristea, Planici, Soiledis - Olaru (Oaidă '46), L. Filip, Fl. Tănase - Moruţan (Ad. Popa '46), Man, Fl. Coman (Gnohere '66). Antrenor Bogdan Argeş Vintilă.

Cartonaşe galbene: Mrzkjak '20, Fabbrini '31, I. Filip '44+8, V. Lazăr '59, Kostrna '79 / Planici '33, Man '67, Oaidă '77.

Cartonaş roşu: I. Cristea '44.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Mihai Marius Marica, Marius Badea – Ionuţ Coza.