Steaua tremura pentru o victorie la limita cu Voluntari

Steaua s-a impus in fata celor de la FC Voluntari, cu 3-2, la capatul unui meci neconvingator in care s-a vazut condusa si a primit cu usurinta o lovitura de la 11 metri in debutul partii secunde.

Liderul din Liga 1 a dominat inceputul meciului, fara insa a periclita cu adevarat poarta aparata de Bornescu, iar cei de la Voluntari au avut primul sut spre poarta abia in minutul 15.

Primul sut pe poarta al gazdelor a fost gol la executia spectaculoasa a lui Ivanovici, un sut din afara careului care l-a surprins pe Nita.

Steaua a egalat rapid dupa doua minute prin reluarea lui Popa din interiorul careului, iar pana la pauza a mai avut doua sanse de gol la reluarea cu capul a lui Momcilovic si la reluarea lui Boldrin din minutul 43.

La sapte minute dupa pauza Steaua a primit cu usurinta un penalty la duelul dintre Filipov si De Amorim, lovitura de la 11 metri care a fost transformata de Boldrin.

Voluntariul a egalat in minutul 60 prin Balan, excelent gasit in cinci metri de o centrare din stanga de la Marinescu, jucator care a trecut cu mare usurinta de un Enache intrat in teren de doar cateva zeci de secunde.

Cu cinci minute inaintea finalului Steaua a marcat golul victoriei dintr-o faza fixa prin Momcilovic. Acesta a reluat cu capul la coltul lung din marcajul lui Maftei.

Voluntari: Bornescu - Filipov, Balaur, Maftei, Acsinte - Novac (Spahija 90+1') - Capatana (Popadiuc 69'), Marinescu, Cernat, Ivanovici - A. Balan (Lungu 78'). Antrenor: Florin Marin.

Steaua: Nita - Tamas (Enache 58'), Moke, Tosca, Momcilovic - Muniru, Achim (Tudorie 58') - A. Popa, Boldrin, De Amorim - Fl Tanase (Jakolis 78'). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.