Steaua trece pe primul loc din Liga 1. Iancu, decisiv la revenire

Cu o medie a primului 11 de 22 de ani si 4 luni, Steaua s-a chinuit si rasputeri pentru obtinerea celor trei puncte in deplasare cu FC Botosani, o echipa incomoda, calita in aceasta vara in cupele europene. Cu acest succes, Steaua ajunge la 8 puncte in patru etape si urca pe primul loc in fata celor de la ASA Tg.Mures, Pandurii si CSMS Iasi, toate cu cate 7 puncte. ASA intalneste duminica seara, acasa, pe CSU Craiova (21:00).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Gabi Iancu in minutul 3. Revenit in prima echipa a Stelei dupa ce transferul sau la FC Voluntari a esuat in aceasta saptamana, Iancu a lovit decisiv cu un sut superb dintr-o lovitura libera.

In afara de golul marcat rapid, prima repriza a ramas fara alte faze notabile. In partea secunda, Batin a cazut in careul Stelei si a cerut penalty fiind incomodat de Tosca. Arbitrul central, Alexandru Tudor, nu a acordat nimic. Faza a fost interpretabila, Tosca nu a atins mingea dar a parut ca l-a incomodat pe Batin, fara sa il tina insa de tricou si nici sa il bruscheze evident.

Cinci minute mai tarziu, gazdele au explodat din nou. Roman a trimis putin pe langa vinclu, dupa o centrare venita bine de la Batin.

Dupa golul din minutul 3, Steaua a mai avut o ocazie fix 90 de minute mai tarziu, in minutul 3 de prelungiri. Tade a scapat spre poarta, insa cand a fost sa suteze a facut-o prost, in portar.

O victorie la limita a Stelei, fara ocazii de gol,in fata unei echipe a lui FC Botosani care a jucat fara greseli, spre deosebire de cupele europene unde a facut numai gafe.

FC Botosani: Plesca – Dimitrov, Ngadeu, Cucu, Acsinte – R. Costin, Vasvari (Cabrera '46), Croitoru – Martinus (Brata '60), Roman, Batin (Patache '79).Antrenor: Leo Grozavu.

Steaua: Cojocaru – Rapa, Carp, Tosca, Guilherme – Tahar, Neagu (Muniru '64) – Iancu, Enceanu (Tarnovan '78), Gradinaru (Tade '60) – Tudorie. Antrenor: Mirel Radoi.

Cartonase galbene: Vasvari '20, Martinus '59 / Tahar '26, Neagu '29, Rapa '34,Cojocaru '42, Carp '82, Muniru '86.

Arbitri: Alexandru Tudor - Sebastian Eugen Gheorghe, Florin Paunescu - Dan Grigore Botescu.