Steaua-FC Brasov 2-0. Victorie cu frana de mana trasa pentru campioni

Steaua si-a adjudecat cele 3 puncte puse in joc pe teren propriu cu FC Brasov, scor 2-0, prin golurile semnate in partea secunda de Adi Popa si Alexandru Chipciu. "Stegarii" au avut o prestatie consistenta in Ghencea, in fata unor tribune goale, insa au fost tradati de defensiva in primul minut al reprizei a doua. Chipciu s-a demarcat bine spre final, rezolvand problema invingatoarei.

Formatia campioana nu a avut un start convingator de meci, dupa ce Diogo Santos (17) si Cristi Tanase (22) au expediat primele suturi spre poarta din pozitii asemanatoare, insa fara a le pune probleme lui Arlauskis, respectiv Marinescu.

A fost nevoie de Sanmartean pentru prima ocazie cu adevarat importanta a gazdelor, consumata in minutul 29. Magicianul Stelei a centrat bine pentru Keseru in 6 metri, de unde mingea a mers in bara transversala, spre norocul "stegarilor".

Prima repriza s-a incheiat cu acelasi Keseru in postura de finalizare. Golgeterul campionatului a trimis pe directia lui Marinescu dintr-o pozitie favorabila de a marca. La ultima faza, Marinescu a intervenit senzational la ceea ce ar fi putut fi autogolul lui Ricardo Machado.

In secunda 8 a reprizei a doua, Adi Popa a profitat de lipsa de comunicare dintre Serginho si Marinescu si a reluat pentru 1-0 in poarta ramasa goala.

In minutul 65, Liviu Ganea nu a fost capabil sa ii puna probleme lui Arlauskis cu o executie din interiorul careului prin care a cautat coltul lung.

Cu un sfert de ora inainte de final, Paul Papp a trimis in Machado intr-un moment in care Marinescu isi parasise poarta pentru a-l bloca pe Adi Popa.

Numele invingatoarei s-a aflat la urmatorul atac al campioanei, dupa ce Chipciu nu a avut absolut nicio problema in a marca cu un sut sec, din centrul careului, in poarta fostei sale echipe.

Steaua: Arlauskis - Papp, Szukala, Luchin, Filip - Prepelita (cpt, Bourceanu 83), Sanmartean (Breeveld 77) - Popa, Chipciu, Tanase - Keseru (N. Stanciu 80)

FC Brasov: Marinescu - Straut, Machado, Leko (C. Munteanu 80), Serginho - Madeira, Santos - Constantinescu, Grigorie (R. Enceanu 60), Aganovic - Ganea (Ciocalteu 86)

Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: Straut 73