Steaua castiga convingator inaintea confruntarii cu ASA

Steaua nu a tremurat in deplasarea de la Cluj, dispunand cu 3-0 de Universitatea, intr-un meci in care Nicusor Stanciu si-a trecut in cont primele goluri ale sezonului. Dubla lui Stanciu a fost insotita de un penalti ratat de Adi Popa, dar si de alte mari ocazii irosite la poarta lui Veselovsky, unul din remarcatii serii. Scorul final a fost stabilit de Andrei Prepelita, din pasa lui Cristi Tanase. Miercuri, Steaua are meci direct cu singura contracandidata la titlu, ASA Tirgu Mures, in direct pe Onlinesport.

George Tucudean a fost eroul primelor minute ale intalnirii de pe Cluj Arena, in conditiile in care acesta a fost blocat in prima faza de Veselovsky, pentru ca mai apoi sa fie ajuns din urma de Neag si deposedat, la capatul unei pase primite din linia a doua de la Alexandru Chipciu.

Ros-albastrii au concretizat, in minutul 15, prin Nicusor Stanciu. Rapa a centrat excelent din flanc, iar Nicusor Stanciu a reluat splendid, cu capul, din centrul careului direct in vinclu. Primul gol al fostului jucator al Vasluiului in acest sezon.

La urmatorul atac, Chipciu a trecut foarte aproape de dublarea avantajului. Slovacul dintre buturile Sepcilor Rosii a parat spectaculos.

Jocul s-a mutat imediat in careul opus, unde Varela a avut o interventie providentiala in fata lui Vlad Morar.

Cu zece minute inainte de pauza, Arlauskis a respins formidabil la sutul din intoarcere al camerunezului Mengolo.

Veselovsky a tinut-o pe "U" in viata, dupa reluarea jocului, cand a anulat lovitura de pedeapsa acordata de Marius Avram pentru un hent comis de Vlad Morar. Adi Popa a irosit cel de-al treilea penalti al ros-albastrilor din ultima perioada.

Mai mult, Cristi Munteanu (58) a fost la o palma de 1-1. Stoperul gazdelor a reluat putin alaturi centrarea lui Raul Ciupe.

Arlauskis nu a fost mai prejos, in minutul 71, cand i-a interzis lui Mengolo golul egalizator. Atacantul Sepcilor Rosii s-a angajat intr-o cursa impresionanta, finalizata cu sut in cros, deviat cu varful degetelor de lituanianul dintre buturile campioanei.

Avea sa fie seara lui Nicusor Stanciu, care a semnat dubla cu un sfert de ora inainte de final. Mijlocasul ofensiv al campioanei a gasit executia ideala din marginea careului.

Cristi Tanase si Tucudean, in doua randuri, l-au evidentiat pe portarul gazdelor.

Andrei Prepelita a avut ultimul cuvant, cu o reluare imparabila din apropiere, dupa o pasa primita de la Cristi Tanase.

"U" Cluj: Veselovsky - Ciupe, Munteanu, Skvorc, Bambara - Costin (Castillion 63) - Viveiros (A. Calcan 79), Lungu, Neag (Ceppelini 73), Morar - Mengolo

Arlauskis - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita (cpt), Breeveld - Popa (Cr. Tanase 66), Stanciu (Al. Bourceanu 77), Chipciu (Neagu 84) - Tucudean

Arbitru: Marius Avram (Bucuresti)

Cartonase galbene: Neag 22, R. Ciupe 27, Cr. Munteanu 35, A. Lungu 61/ Tucudean 29, N. Stanciu 55