Sepsi – Voluntari 1-2. Ilfovenii ajung la sase victorii consecutive si urca pe doi in clasament

Echipa FC Voluntari este prima formatie care castiga pe noul stadion din Sf.Gheorghe la debutul lui Cristiano Bergodi pe banca celor de la Sepsi.

Ionut Costin a deschis scorul pentru FC Voluntari, in minutul 21, cu un sut la coltul lung din interiorul careului.

Pana la pauza portarul oasptilor Mihai Popa a intervenit decisiv la mingea lui Achahbar dintr-o lovitura libera, in minutul 40, si la sutul lui Barbut spre coltul scurt, doua minute mai tarziu.

Sepsi a presat in cautarea egalarii in debutul partii secunde si acelasi Popa a impins mingea peste bara la sutul lui Aganovic din afara careului, in minutul 52.

Un minut mai tarziu Popa s-a evidentiat din nou la devierea lui Achahbar, cand a respins in extremis in corner.

Din faza fixa rezultata cei de la Voluntari au marcat golul doi la capatul unui contraatac finalizat de Rata.

Sepsi a beneficiat de un penalty, in minutul 66, la interventia lui Droppa asupra lui Achahbar.

Popa a blocat sutul lui Luckassen de la punctul cu var, pastrand avantajul de doua goluri pe tabela.

In cele din urma Sepsi a marcat primul gol pe noul stadion prin Bojic, cu zece minute inaintea finalul.

Sutul acestuia din afara careului a fost deviat in poarta de Meleke.

Mitrea a ratat de putin egalarea in prelungirile partidei cu un sut din lovitura libera care a ocolit de putin poarta ilfovenilor.

FC Voluntari ajunge la sase victorii consecutive si urca pe locul doi in clasament, in timp ce Sepsi ramane cu un singur succes obtinut chiar in prima etapa, pe 16 iulie, cu Academica Clinceni.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, De Sousa, Mitrea, Ipsas – Achahbar (Bojic ’70), Fofana (Chunchukov ’78), Golofca (Ştefănescu ’70) – Bărbuţ (Askovski ’62), Luckassen, Aganovici (Păun ’62). Antrenor: Cristiano Bergodi.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Meleke (Achim ’89), G. Tamaş, Armaş, Briceag – C. Costin, Droppa, Raţă (Tavares ’90) – Nemec (L. Fulop ’72), I. Gheorghe (Lopes ’82). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Bojic ’84 / Ricardinho ’33, Armas ’37, Droppa ’66, Achim ‘90+5, Tavares ‘90+5

Arbitri: Istvan Kovacs – Ovidiu Artene, Ciprian Florin Danşa – Bogdan Dumitrache.