Sepsi o bate pe Dinamo in Stefan cel Mare

Condusa cu 1-0 la un moment dat, echipa Sepsi Sf.Gheorghe a intors rezultatul si a castigat, cu 2-1, in fata lui Dinamo, vineri seara, intr-un meci din deschiderea etapei a 21-a in Liga 1.

Dan Nistor s-a dovedit a fi inger si demon pentru echipa sa. Mai intai a marcat golul de 1-0 al lui Dinamo in minutul 60, pentru ca 12 minute mai tarziu sa fie eliminat din joc pentru cumul de cartonase galbene.

Cei de la Sepsi au profitat imediat de superioritatea numerica creata si au marcat de doua ori prin Karanovic.

La 0-0 Dinamo a avut un penalty clar neacordat de centralul Iulian Calin la hentul comis de Bouhenna.

Un succes care o lasa pe Dinamo la doua puncte de zona locurilor care duc in playoff.

Pentru Dinamo este a doua infrangere consecutiva in fata unei echipe cotata mai slab in clasament, dupa 2-4 in deplasare cu Hermannstadt.

Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Popescu, Corbu – Mrzljak (Fabbrini ’82), Filip – Sorescu, Nistor, Mihaiu (Popa ’58) – Perovic. Antrenor: Dusan Uhrin.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan – Fulop, Vaşvari, Deaconu (Salli ’57) – Gal-Andrezly (Karanovic ’70), Carnat (Safranko ’27), Ştefănescu. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Nistor ’49, ’72, Corbu ’84, Puljic ‘88 / Deaconu ’50, Safranko ‘89.

Cartonaş roşu: Nistor ‘72.

Arbitru: Iulian Călin.