Semne de viata la Petrolul. A doua victorie a sezonului pentru ploiesteni

Pe un teren greu si intr-o seara foarte rece de toamna spre iarna, Petrolul Ploiesti a invins la limita CFR Cluj, cu 1-0, si a obtinut al doilea succes din acest sezon de Liga 1.

Zoubir a adus victoria cu doar al doilea sau gol in campionat, o reusita venita in minutul 15 dupa o faza creata de Moussa pe partea stanga a terenului.

In pofida terenului greu meciul a avut un ritm bun peste media campionatului si ocaziile nu au lipsit de la cele doua porti.

Ploiestenii au avut un penalty clar ca lumina zilei in minutul 18 la hentul comis in suprafata de pedeapsa de catre Tiago Lopes, dar arbitrul nu a vazut si a acordat doar repunere de la coltul terenului.

CFR Cluj a trecut pe langa egalare in minutul 38 cand, la o centrare din flancul drept, Benga a sters balonul si acesta s-a scurs putin pe langa poarta aparata de Pecanha.

In finalul primei reprize cei de la Petrolul au ratat desprinderea pe tabela la urcarea lui Genev in careul advers, insa bulgarul nu a gasit poarta cu lovitura sa de cap din sase metri.

Partea secunda a inceput cu ocazia lui Petrucci, reluare din cadere dupa o faza gandita in partea dreapta de Jakolis.

Cei de la Petrolul au trecut din nou pe langa gol in minutul 55 cand. Varga a profitat de alunecarea unui adversar, dar a sutat fix in portarul Vatca, rezerva care in prima parte l-a inlocuit pe accidentatul Marc.

Acelasi Vatca a scos in minutul 80 sutul la coltul scurt trimis de acelasi Varga, dupa ce doua minute mai devreme Ropotan trimisese peste poarta din pozitie favorabila.

Cristi Pulhac si-a facut debutul la Petrolul in minutul 57 la aproape trei ani de cand a parasit Liga 1. Fostul dinamovist a fost aproape sa o comita dupa doar trei minute, scapandu-l din marcaj pe Beleck la o centrare a lui Nouvier.

In cele din urma meciul s-a incheiat cu victoria Petrolului, prima cu Mihai Stoichita pe banca, un succes care aduce un plus de optimism pentru lanterna rosie a campionatului.