Scandal monstru la Gaz Metan - Farul. Echipa lui Gheorghe Hagi a primit un penalty gratuit, iar jucatorii gazdelor au fost la un pas sa-l bata pe arbitru

Sursă foto: captura tv digisport

Meciul Gaz Metan Medias si Farul Constanta s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, dupa un penalty transformat de spaniolul Jefte Betancor la ultima faza.

O lovitura de la 11 metri acordata de centralul Iulian Calin in mod eronat la o presupusa interventie a lui Gabriel Moura asupra lui Adrian Petre.

Pe reluarile posturilor care transmite Liga 1 se vede in clar cum atacantul de la Farul a simulat si ca nu a fost atins de aparatorul dreapta de la Gaz Metan.

Medisenii au deschis scorul prin Vlad Morar in finalul primei reprize. Fostul atacant al Farului a marcat pe contraatac cu un sut la coltul lung.

La 0-0, in minutul 17, portarul oaspetilor Aioani a respins in bara sutul lui Alceus.

Farul a ratat deschiderea scorului cu zece minute inaintea pauzei la patrunderea lui De Nooijer in careu. Singur cu portarul, fundasul stanga a trimis in plasa laterala.

In partea secunda, portarul gazdelor Valceanu a intervenit decisiv la sutul lui Adrian Petre, in minutul 59.

A fost a 19-a intalnire a celor doua echipe in Liga si pentru a patra oara meciul s-a incheiat nedecis. Gaz Metan a ratat a noua victorie, in timp ce Farul ramane cu sapte succese.

Gaz Metan ramane cu o singura victorie in ultimele opt meciuri de campionat (2-1 cu Dinamo).

Cu un singur succes obtinut in deplasare ramane si Farul dupa meciul de la Medias (2-0 la Botosani).

Gaz Metan: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Matias, Dobrescu - Alceus, Lixandru (Lixandru '75)- Chamed (Filip '76), Deaconu (Irobiso '88), Trif (Horj '88)- Morar (Izata '63). Antrenor: Ilie Poenaru.

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiţă, De Nooijer (Ciobanu '69)- Boboc (Petre '56), Artean, Purece (Radaslavescu '69) - Ely Fernandes (Chiţu '56), Betancor, Pitu (Sali '55) Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Alceus '26, Horj '90+1, Moura '90+5 / Purece '39

Arbitri: Iulian Calin - Ovidiu Artene, Ciprian Dansa.