Remiza spectaculoasa intre Chiajna si CSU Craiova

CSU Craiova a inregistrat al treilea meci consecutiv fara victorie in Liga 1, 2-2 impotriva Concordiei Chiajna, ratand in acelasi timp ocuparea unui loc pe podium. Condusi cu 1-0, dupa golul inscris din lovitura libera de Vasile Maftei, oltenii au intors meciul prin Tarnacop si Bawab. Mihai Dina, fostul jucator al Universitatii, a avut ultimul cuvant de spus, in minutul 82.

Tiberiu Serediuc a inceput meciul cu un sut din afara careului, care nu i-a creat insa probleme reale lui Cristi Balgradean.

In careul opus, Andrei Ivan nu a putut concretiza o pasa excelenta primita de la argentinianul Pablo Brandan.

Tarnacop (20) a continuat cu o executie la vinclu, citita la timp de Ramniceanu.

Trei minute mai tarziu, acelasi Ramniceanu a plonjat spectaculos spre bara din stanga sa si a parat spectaculos in fata iordanianului Bawab.

Pe contraatac, Pena a trecut milimetric, in 6 metri, pe langa un balon pe care scria "1-0". Alexandru Stan, dintr-o pozitie mai incomoda, a reluat defectuos din apropiere.

Vasile Maftei (38) a deschis scorul pentru Concordia. Stoperul gazdelor a executat impecabil o lovitura libera, trecandu-si in cont cea de-a doua reusita a sezonului.

Avantajul formatiei lui Marius Baciu a stat foarte putin in picioare, dupa ce Tarnacop, cu trei minute inainte de pauza, a pus latul din zona punctului de la 11 metri si a finalizat ideal patrunderea in banda stanga a lui Bogdan Vatajelu.

Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie mare semnata de Andrei Ivan, care a castigat prim-planul cu Maftei si a trimis in transversala portii.

La urmatorul atac, Bawab (56) a adus-o pe CSU pentru prima data la conducerea partidei. Atacantul oaspetilor a reluat imparabil pentru Ramniceanu, din interiorul careului, dupa o incursiune impresionanta.

La mijlocul reprizei, Ionut Tarnacop nu a putut profita de o situatie prin care oltenii isi putea asigura un final linistit de meci.

Scorul final a fost stabilit de un fost jucator al Universitatii Craiova. Este vorba despre Mihai Dina, care a stat bine pe respingere si l-a invins pe Balgradean pentru 2-2.

Mai mult, Chiajna a trecut pe langa golul victoriei, in minutul 87. Mihai Dina a agitat transversala printr-un trasor de la limita careului.

Concordia: Ramniceanu - Vagner, Maftei, Alves, Bucurica - Madeira - Stan (Ad. Cristea 46), Boldrin, Purece (M. Dina 60), Serediuc (D. Florea 77) - Pena

Rezerve: Matache, Dinu, Florea, Lung, Raiciu, Cristea, Dragarski

CSU Craiova: Balgradean - Achim, Frasinescu, Acka, Vatajelu - Madson, Brandan (Al. Mateiu 46), Tarnacop - Ivan (A. Herghelegiu 73), Bawab, Rocha (A. Dumitras 69)

Rezerve: Straton, Matei, Baluta, Herghelegiu, Briceag, Kay, Dumitras

Arbitri: Adrian Cojocaru (central, Galati), Aurel Ionita si Sebastian Stoianof (asistenti)

Cartonase galbene: R. Alves 32, Ad. Cristea 49, B. Madeira 72/ B. Vatajelu 36, Frasinescu 37, Al. Mateiu 72, Balgradean 82, A. Dumitras 84