Petrolul stinge "lanterna", dupa o noua remiza in deplasare

Petrolul a inregistrat al treilea rezultat consecutiv de egalitate in deplasare, 1-1 cu Otelul, reusind astfel sa isi pastreze intact recordul de aproape un an de invincibilitate in Liga 1 pe terenurile straine. De pe 11 mai 2014 nu au mai pierdut elevii lui Mircea Rednic in deplasare. Remiza de la Galati a trimis, practic, Otelul in Liga a 2-a, in timp ce formatia prahoveana a pierdut puncte pretioase in economia obtinerii unui loc pe podium la sfarsitul sezonului. Au inscris Florin Cernat, respectiv Rok Kronaveter, cu mentiunea ca primul a irosit si o lovitura de pedeapsa in debutul reprizei secunde.

Cernat a speculat o prima greseala in defensiva a fundasului lateral Alcenat, angajandu-l pe Hamroun in preajma careului, de unde atacantul Otelului a fost blocat la limita de Pecanha cu ajutorul unei interventii spectaculoase.

In minutul 15, Helder a solicitat penalti pentru un presupus fault comis in careu de debutantul oaspetilor, Marian Marin. Centralul Marcel Birsan a luat decizia corecta lasand jocul sa continue.

Tchite (20) s-a insinuat in coasta apararii formatiei gazda si a trimis defectuos cu capul, din 6-7 metri, la o minge venita din flancul stang.

Acelasi Tchite l-a pus in dificultate pe Abraham printr-o lovitura de cap din apropiere, dupa ce s-a desprins in prealabil din marcajul lui Sissoko.

Rok Kronaveter a fost cel care a concretizat superioritatea echipei vizitatoare. Alcenat l-a gasit pe Kronaveter (27) cu o centrare excelenta, iar slovenul a reluat fara sperante pentru Abraham.

Prima parte s-a incheiat cu o ratare monumentala a stoperului Sissoko, incapabil sa cadreze din interiorul careului mic pe fondul unei iesiri neinspirate pe centrare a lui Pecanha.

Startul reprizei secunde l-a gasit pe Alex Tudorie in pozitie de finalizare. A urmat o lovitura de pedeapsa in favoarea galatenilor, ca urmare a unui hent comis in careu de Ipsa. Florin Cernat a executat modest, permitandu-i lui Pecanha sa respinga spectaculos cu piciorul.

Cernat si-a rascumparat insa greseala la urmatorul atac al Otelului. Scapat singur cu Pecanha, mijlocasul de creatie al fostei campioane a Romaniei a restabilit egalitatea.

Iulian Popa (71) putea intoarce soarta intalnirii, dar Pecanha a intervenit cu o parada pe masura executiei mijlocasului advers.

Mai mult, Pecanha i-a refuzat dubla lui Florin Cernat, cinci minute mai tarziu, la capatul unei patrunderi irezistibile in flanc a cipriotului Solomou.

Sissoko nu a fost mai precis la finalizare. Lovitura de cap din apropiere a acestuia a trecut razant cu stalpul din dreapta.

OTELUL: Abraham - Solomou, Miron, Sissoko, Popescu - Altama, Iulian Popa, Tavares (Al. Tudorie 46) - Iorga (C. Stoian 84), Hamroun (R. Gradinaru 32), Cernat
Rezerve: Ma-Kalambay, Milea, Leca, Tatar, Gradinaru, Stoian, Tudorie

PETROLUL: Pecanha - Alcenat, Marin, Ipsa, Peteleu - Ioan Filip, De Lucas - Astafei (Nepomuceno 46), Tchite, Kronaveter (Pastorini 69) - Tamuz (N'Koyi 75)
Rezerve: Cobrea, Satli, Marinescu, Coman, Pastorini, Nkoyi, Nepomuceno

Arbitru: Marcel Birsan (Bucuresti)

Cartonase galbene: A. Miron 81/ Tchite 76