Pandurii, victorie spectaculoasa cu Dinamo

Dinamo a condus cu 2-1 la Targu Jiu, dar in final gorjenii au avut forta de a intoarce rezultatul si de a castiga, cu 3-2.

Gazdele au deschis scorul in minutul 10 prin Nicoara. Acesta a reluat din centrul careului un balon pe care intr-o prima faza Roman il sutase in transversala.

Dinamo a egalat dupa doar cinci minute prin Marius Niculae in urma unei faze de la coltul terenului. Mingea recentrata in fata portii a fost impinsa in poarta de capitanul dinamovist.

Echipa din Stefan cel Mare a preluat chiar conducerea in minutul 20 in urma reusitei lui Marius Alexe. Acesta a profitat de un balon pierdut de Sandru in propria jumatate si a inscris cu un sut la coltul lung din afara careului. A fost primul gol marcat de Alexe in Liga 1 de la partida tur cu Pandurii.

In partea secunda Dinamo a facut pasul inapoi, o tactica ce s-a dovedit pana la urma paguboasa in economia partidei.

Sandru s-a revansat restabilind egalitatea cu un sut direct din lovitura libera in minutul 54, pentru ca Nistor sa aduca victoria pentru Pandurii cu 11 minute inaintea finalului in urma unui contraatac.

Dinamo a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce Nicolae Grigore a primit al doilea galben in minutul 88.

La final, cei 20-30 de suporteri dinamovisti au avut puterea sa-si aplaude favoritii in pofida infrangerii suferite.