Pandurii, victorie la limita cu FC Botosani

Pandurii Tg.Jiu a castigat, sambata seara, pe teren propriu intalnirea cu FC Botosani, scor 2-1 (1-0), intr-o partida din etapa a 12-a a Ligii 1.

Prima ocazie de gol a apartinut oaspetilor in minutul 18 la lovitura de cap a lui Matulevicius respinsa in extremis de portarul Lazar.

La faza imediat urmatoare Tucudean a ratat de putin reluarea pe poarta dintr-o pozitie mai mult decat favorabila.

In cele din urma gazdele au deschis scorul printr-un penalty transformat de Herea in minutul 32 si cu acest scor avea sa se incheie repriza.

Tucudean, jucator care s-a intrecut in stangacii pe parcursul partidei, a gasit drumul spre poarta si a finalizat in minutul 57 intr-o situatie de unu contra unu cu portarul advers.

Gazdele puteau inchide meciul inca din minutul 66, dar Herea a luat la tinta bara portii lui Iliev.

Finalul meciului a fost animat dupa ce Tarnovan a redus din diferenta in minutul 75 cu primul sau gol in tricoul Botosaniului.