Pandurii ramane in lupta pentru Europa League, dupa 3-2 in Stefan cel Mare

Dinamo a pierdut la limita pe teren propriu, scor 2-3, cu Pandurii Targiu Jiu, intr-un meci contand pentru etapa a XXIV-a a Ligii 1. Gorjenii au condus de fiecare data, prin golurile inscrise de Giusti si Momcilovic, Bilinski a readus-o in joc pe Dinamo printr-o dubla, iar Elton a stabilit scorul final la ultima faza a partidei, cu o lovitura de cap imparabila la centrarea lui Dan Nistor.

In pofida unui start mai bun, cu Lazar pasand in careu pentru Rotariu, autor al unui sut in diagonala retinut de Gliwa (3), gorjenii aveau sa deschida scorul, doua minute mai tarziu, in urma unei faze cu origini sudamericane.

Distefano a recuperat un balon important in fata lui Boubacar, in preajma careului advers, l-a deschis in fata portii pe compatriotul sau, Giusti, care si-a trecut numele pe tabela de marcaj printr-un sut cu spitul, fara sperante pentru Balgradean.

In minutul 32, Giusti a fost la un pas sa finalizeze periculos din zona punctului cu var, iar Valentin Lazar, un minut mai tarziu, a tras pe directia portarului de la aproximativ 20 de metri.

Cu zece minute inainte de pauza, Giusti a ratat dubla, dupa reluarea din cadere, de la bara a doua, in urma unei centrari inspirate a lui Momcilovic.

Cele doua echipe au intrat la cabine cu scorul de "0-1", nu inainte ca Tucudean sa forteze coltul scurt al portii adverse. Gliwa nu a putut fi pacalit atat de usor, insa.

Gafeurul etapei trecute, Doru Bratu, desi nu a fost inclus in primul 11 al oaspetilor, a fost eliminat, in minutul 66, probabil, pentru injurii aduse asistentului Octavian Sovre.

Bilinski a anuntat golul egalizator, doua minute mai tarziu, cu o lovitura de cap cu pamantul, deturnata in corner de compatriotul sau.

"Cainii" au egalat situatia, cu douazeci de minute inainte de final, cand Tucudean l-a angajat pe Bilinski in interiorul careului, iar polonezul a saltat mingea peste Gliwa, la coltul lung.

Sapte minute s-a mentinut echilibrul in Stefan cel Mare. Ciucur l-a gasit pe Momcilovic cu o centrare la firul ierbii, iar sarbul nu a iertat, punand latul pentru 1-2.

Golul serii i-a apartit lui Bilinski, care a a reusit dubla, in minutul 82, printr-o executie splendida de la 20 de metri. Polonezul a preluat cu piciorul drept si a finalizat in plasa cu stangul.

Lovitura de gratie a fost livrata de brazilianul Elton, la ultima faza a jocului. Elton a trimis imparabil cu capul mingea centrata perfect din lovitura libera executata de Dan Nistor, intrat pe final.

Dinamo: Balgradean – Rus, Durimel, D. Grigore (cpt), S. Filip – Boubacar (Elton 31), C. Munteanu (I. Serban 70) – V. Lazar, C. Matei (K. Bilinski 45+1), D. Rotariu – Tucudean
Rezerve: Naumovski – Grecu, Ad. Popa, Barboianu, I. Serban, Elton da Silva Figueiredo, Bilinski

Pandurii: Gliwa – Pleasca (Bohale 74), Christou (cpt), Erico, Momcilovic – Breeveld, Elton da Silva Constantino – Buleica, Distefano (D. Nistor 89), Ciucur – Giusti (Cr. Bud 59)
Rezerve: Mingote – Sipoto, D. Bratu, Nistor, Shamsin, V. Nicoara, Bud

Arbitri: Cristian Balaj, Octavian Sovre si Marius Marchidan; aditionali: Dragos Istrate si Catalin Busi

Cartonase galbene: C. Munteanu 64, L. Rus 70

Cartonase rosii: Doru Bratu 66

Stadion: Dinamo