Pandurii pe doi in campionat dupa victoria cu Concordia Chiajna

Doua faze fixe au adus victoria celor de la Pandurii, vineri seara, in uvertura etapei a 19-a din Liga 1 contra Concordiei Chiajna.

Mihai Radut a transformat impecabil o lovitura libera obtinuta tot de el in minutul 42, iar Ioan Hora a stabilit scorul final in partea secunda, minutul 69, dupa ce a valorificat un penalty obtinut de acelasi Radut.

Cu aceasta reusita Hora a devenit lider solitar in clasamentul golgeterilor din Liga 1, cu 11 reusite.

In urma victoriei din aceasta runda, Pandurii acumuleaza 36 de puncte si se apropie la un singur punct de liderul Astra Giurgiu, formatie care intalneste pe Steaua, duminica seara, la Pitesti (20:30).

Cei de la Pandurii au dominat inceputul de meci si au pus presiune la poarta lui Matache, iar Hora a ratat prima sansa de gol in minutul 9. Acesta a reluat peste poarta din pozitie buna de finalizare.

A venit randul fundasului Momcilovic sa iroseasca o sansa de gol in minutul 24. Ajuns liber in careul advers, aparatorul stanga al gorjenilor a sutat peste poarta.

Portarul oaspetilor, Matache, a avut o interventie de zile mari in minutul 27, cand a parat reluarea lui Sapunaru din sase metri la urcare pe stanga a lui Momcilovic. O ratare care poate fi inscrisa in topul celor mai mari ratari ale sezonului.

Minutul 40 a adus lovitura libera obtinuta de Radut dupa o incursiune personala. Tot el a sutat la poarta si a deschis scorul. Un gol care a incununat dominarea gazdelor de pana atunci.

Chiajna a fost incapabila sa reactioneze si doar Matache a salvat echipa ilfoveana de la un nou gol ca si facut in chiar minutul 46 la patrunderea lui Hora.

Pandurii a obtinut lovitura de la 11 metri in minutul 68, Sarghi punand un picior in fata lui Radut. Penalty-ul a fost transformat de Hora si acesta ajunge la cota 11 goluri, depasindu-l in clasamentul golgeterilor pe Cristian Lopez de la CFR Cluj.

Concoria a ratat cea mai mare ocazie prin Purece, al carui sut din lovitura libera a trecut putin pe langa poarta in minutul 78.

Adrian Falub a debutat astfel cu o infrangere pe banca celor de la Chiajna la doar doua zile dupa ce l-a inlocuit pe Cornel Talnar.