Pandurii obtine prima victorie acasa, 4-0 cu Otelul

Pandurii a obtinut prima victorie pe teren propriu in campionat, 4-0 impotriva Otelului, dupa un potop de goluri la poarta veteranului Hotoboc realizat in mai putin de 5 minute. Gorjenii i-au executat pe moldoveni in minutele 58, 60 si 61. Lipsa de marcaj la Mihai Roman si alte doua lovituri de colt, concretizate de Matulevicius si, din nou, Roman, au facut diferenta in meciul de revenire al lui Florin Cernat in Liga 1. La randul sau, Matulevicius si-a trecut in cont dubla, in minutul 82. Otelul a terminat cu un om mai putin dupa eliminarea lui Gradinaru.

Pandurii au avut un debut efervescent de meci, cu Mihai Roman punand latul gresit din 8 metri la centrarea de pe dreapta a lui Pleasca (3). Doua minute mai tarziu, Dan Nistor a continuat cu un sut in cross care a mers putin pe langa stalpul din stanga lui Hotoboc.

In minutul 18, Avdici a fost la un pas sa il surprinda pe Stanca cu o executie la coltul lung. Sarbul Momcilovic a intervenit in ultimul moment cu pretul unei lovituri de colt.

Mihai Radut a semnat urmatoarea ocazie a pandurilor, in minutul 30, cu un sut cadrat de la aproximativ 30 de metri. Hotoboc s-a culcat si a respins cu greu in lateral.

Cinci minute mai tarziu, Hotoboc s-a evidentiat la capatul unei faze snur a gazdelor. Momcilovic a centrat de pe partea stanga, iar Nicoara a aparut la finalizare cu o reluare din lateral, la 11 metri, blocata de experimentatul goalkeeper al Galatiului.

Istoria meciului s-a scris in intervalul de timp 58'-61', cand gorjenii au inscris nu mai putin de trei goluri. Mihai Roman, nemarcat in 7 metri, a deschis scorul cu o lovitura de cap imparabila. Faza urmata de doua cornere convertite in gol de lituanianul Matulevicius si de acelasi Mihai Roman.

Florin Cernat a primit un sfert de ora de joc din partea antrenorului Selymes, la revenirea in Liga 1 la clubul care l-a format.

Cu zece minute inainte de final, Cernat a finalizat dezastruos o minge pusa pe tava de Gradinaru in marginea careului mic.

La urmatorul atac, Matulevicius a realizat dubla cu un sut plasat la coltul lung.

Otelul a incheiat deplasarea de la Targu Jiu in inferioritate numerica. Razvan Gradinaru, imprumutat de la Steaua, a fost eliminat pentru cumul de cartonase.

Pandurii: Stanca - Pleasca, Erico, Elton, Momcilovici - Radut, Anton, Nistor (Predescu 74) - Shalaj (Buleica 57), Roman, Nicoara (Matulevicius 56)

Otelul: Hotoboc - Miselaricu, Miron, Sipovici, Popescu - Cojoc (C. Milea 61), Helder - Gradinaru, Avdici, Popa (Tudorie 46) - Jula (Fl. Cernat 73)

Arbitru: Paul Unimatan

Cartonase galbene: Helder 37, Gradinaru 53

Cartonase rosii: Gradinaru 84

Stadion: Tudor Vladimirescu