Pandurii invinge Universitatea Craiova la ultima faza a meciului

Final incins de partida la Severin intre Pandurii Tg.Jiu, echipa gazda, si CS Universitatea Craiova. Un veritabil derby al Olteniei cu doua goluri marcate dupa minutul 90 si care a fost transat in cele din urma de Pandurii, cu 2-1.

Herea, jucator transferat in aceasta vara de Pandurii, a marcat la debutul sau in tricoul gorjenilor in minutul 58. Fostul rapidist a profitat de o grava eroare a fundasului bulgar Popov care, neatent, a trimis cu capul spre propriul portar fara sa stie ca in spatele lui se afla un jucator advers. Herea a preluat si l-a invins fara probleme pe Calancea.

Craiova a egalat prin Vatajelu dintr-o lovitura de la 11 metri acordata de centralul Cristi Balaj la patrunderea lui Nuno Rocha. Suspect de offside in momentul pasei spre care a alergat, Rocha a cautat si obtinut contactul cu portarul Stanca. Penalty-ul rezultat a fost transformat cu precizie de capitanul craiovenilor, Vatajelu.

Acelasi jucator avea sa greseasca decisiv cateva minute mai tarziu cand, la o minge pasata in fata portii de Munteanu, s-a complicat si a respins in fata pana la Hora. Acesta a profitat imediat si a impins mingea in poarta aducand toate cele trei puncte pentru Pandurii.

La 1-1 Craiova a fost echipa mai periculoasa si a ratat o mare ocazie prin Rambe, reluare cu capul din plonjon pe langa poarta.

De asemenea, echipa din Banie a irosit o buna sansa de gol prin Bancu in minutul 67. Mingea trimisa de acesta nu a prins cadrul portii.

Pandurii Targu Jiu – CS Universitatea Craiova 2-1

Spectatori 4500

Pandurii Targu Jiu: Stanca – Ungurusan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu – Rauta, Mrzljak (Pitian 82?) – Voiculet, Herea (Munteanu 73?), Parcalabu (Trifu 70?) – Hora. Antrenor: Petre Grigoras.

CS Universitatea Craiova: Calancea – Briceag, Popov, Acka, Vatajelu – Zlatinski, Mateiu (Surugiu 77?) – Baluta (Rocha 46?), Bancu, Andrei Ivan – Mazarache (Rambe 62?). Antrenor: Gheorghe Multescu.

Cartonase galbene: Ungurusan 37?, Hora 43?, Herea 53?, Voiculet 60?, Trifu 75?, Stanca 88? / Vatajelu 48?.

Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare), Artene Ovidiu (Vaslui), Urzica Vladimir (Piatra Neamt); rezerva: Mazilu Florin Ovidiu (Satu Mare).

sursa foto: panduriics.ro