Pandurii castiga la Medias, scor 1-0

Pandurii a revenit in lupta pentru ultimul bilet de Europa League prin victoria la mustata inregistrata la Medias, scor 1-0. Gazarii au dominat in prima repriza, dar reusita argentinianului Giusti, din minutul 46, avea sa faca diferenta, in ciuda tuturor zbaterilor in atac ale baietilor lui Cristi Dulca.

Mediesenii au inceput in forta partida de pe teren propriu, putin lipsind ca Frasinescu sa devieze decisiv mingea centrata cu efect de Ciprian Petre din lovitura libera. Polonezul Gliwa a evitat deschiderea scorului printr-o parada spectaculoasa (5).

Pandurii au raspuns prin Alexandru Ciucur, autorul unei reluari din prima putin alaturi, din interiorul careului, in minutul 15.

Trei minute mai tarziu, Ciprian Petre a tras frumos de la aproximativ 18 metri, dar Gliwa a fost salvat de o deviere usoara a aparatorilor gorjeni.

Argentinianul Giusti, de la Pandurii, a pus capat primei reprize cu un sut din drop, retinut de la radacina barei de Plesca.

Debutul reprizei secunde a fost unul excelent pentru oaspeti, dupa ce Alin Buleica a trimis perfect pentru Giusti, iar argentinianul a reluat in plasa cu un sut din cadere, de la aproximativ 11 metri.

In minutul 55, Antic a avut nevoie doar de cativa centimetri pentru a-l bate pe Gliwa din afara careului. Sarbul a observat inexactitatea in aparare a lui Paraskevas, dar voleul acestuia a trecut aproape razant cu bara transversala.

Un sfert de ora mai tarziu, acelasi Antic nu a fost in stare sa cadreze din doar cativa metri, nemarcat, dar cu spatele la poarta.

Nici Cristi Todea nu a fost mai precis la finalizare, dupa un voleu interesant de la 11 metri, la capatul unei patrunderi periculoase in banda semnata de Ciprian Petre.

MEDIAS: Plesca – Trtovac, Muth, Frasinescu, Buzean – Tahar (Markus 65), Todea (cpt) – C. Petre, Fl. Dan, Al. Munteanu (R. Avram 80) – Antic (Llullaku 83)
Antrenor: Cristian Dulca
Rezerve: Vatca – Mach, Zaharia, Avram, Llullaku, Aliu, A. Markus

PANDURII: Gliwa – Momcilovic, Erico, Paraskevas (cpt), Pleasca – Nicandro, Anton (B Ungurusan 76) – Elton, Ciucur (Nicoara 63), Buleica – Giusti (Dos Santos 83)
Antrenor: Cristian Pustai
Rezerve: Mingote – Ungurusan, Sipoto, Shamsin, Alex Dos Santos,  Nicoara, Matulevicius

Arbitri: Marcel Barsan (Bucuresti), Aurel Onita (Constanta) si Imre Laszlo Bucsi (Sfantu Gheorghe)

Cartonase galbene: Antic 12, S. Muth 37, Frasinescu 56, C. Petre 83/ Elton 65