Otelul obtine o victorie pretioasa sub Pietricica, 1-0 impotriva Ceahlaului

Otelul a obtinut prima victorie in deplasare a sezonului, si a doua per total, 1-0 impotriva Ceahlaului, gratie golului inscris de Cristi Cristea din pasa lui Florin Cernat. Fosta campioana a Romaniei se putea impune mult mai clar, in conditiile in care a evoluat in fata unui adversar palid, aproape incapabil sa ii puna probleme reale lui Hotoboc. Tudor Mandrusca a semnat singura ocazie cu adevarat periculoasa a nemtenilor.

De 13 minute a avut nevoie Florin Cernat pentru a-l angaja perfect in fata careului mic pe Cristian Cristea, care a pus latul in bara transversala in situatie de unu la unu cu portarul Ceahlaului.

In minutul 27, George Carjan putea profita de iesirea gresita dintre buturi a experimentatului portar al Otelului. Hotoboc a fost insa salvat de lovitura de cap imprecisa a fostului jucator de la FC Botosani.

Cristi Cristea putea deschide scorul, in minutul 37, cand a reluat spre vinclu, cu capul, dintr-o pozitie incomoda. Calancea a urmarit bine, respingand cu dificultate in corner.

Actul secund a debutat in aceeasi nota, cu Florin Cernat la finalizare. Fiul risipitor al Galatiului a prins un sut fantastic din lovitura libera, insuficient totusi pentru a-l pune pe picior gresit pe Calancea, care a preferat sa nu se complice boxand in afara careului.

La urmatorul atac, Iulian Popa nu a putut cadra din pozitie favorabila la o pasa excelenta primita pe culoar de la Cristi Cristea.

In minutul 53, Cristi Cristea l-a vazut usor iesit din poarta pe Calancea si a trimis un lob, de la 18 metri, direct in bara, a doua pentru atacantului oaspetilor.

Trei minute mai tarziu, Cristi Cristea, angajat perfect in careu de Florin Cernat, a modificat tabela stadionului Ceahlaul cu o executie simpla din zona punctului de la 11 metri.

Karlik si Cristi Cristea au trecut pe langa reusita de 2-0, in urma a doua interventii remarcabile ale basarabeanului Calancea (60).

Cu un sfert de ora inainte de final, Florin Cernat a inventat o noua centrare de manual in banda dreapta, dar Gradinaru, din plonjon, a reluat complet aiurea cu capul din apropiere.

Singura ocazie notabila a gazdelor s-a consumat spre final, cand Tudor Mandrusca a fost aproape de egalare printr-un "cap" razant cu transversala, la serviciul din banda al lui Margina.

Ceahlaul: Calancea - Tepes, Gorea, Marc, Slavickas - Tabacariu, Onciu (A. Pavel 46) - Chitosca (D. Popadiuc 58), Stefanescu (T. Mandrusca 63), Margina - Carjan

Otelul: Hotoboc - Murgoci (Milea 90), Leca, Miselaricu, Popescu - Helder (Cucu 53), Karlik - Gradinaru, Cernat, Popa (E. Jula 78) - Cristea

Arbitru: Robert Dumitru (Sfantu Gheorghe)

Cartonase galbene: S. Tabacariu 59, Slavickas 74/ Murgoci 90