O eroare de arbitraj a decis soarta celor trei puncte in FCSB – UTA

FCSB a invins pe UTA, cu 2-1, intr-un meci din etapa a 18-a in Liga 1, o partida in care bucurestenii au primit doua lovituri de la 11 metri.

La al doilea penalty acordat de centralul Marian Barbu mingea intoarsa de Dumiter spre Tanase depasise limita terenului.

Un amanunt care le-a scapat arbitrilor si care pot invoca in ajutorul lor ceata tot mai densa care a coborat peste Arena Nationala.

FCSB a deschis scorul la jumatatea primei reprize dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Octavian Popescu in duel cu Roger.

Tanase a transformat cu un sut in forta pe centrul portii.

UTA a egalat pe tabela in partea secunda prin acelasi Roger, acesta profitand de o minge respinsa in fata de portarul Vlad.

Cei de la FCSB au mai avut un gol anulat pentru offside la Sut, in minutul 76.

Patru minute mai tarziu a fost acordat al doilea penalty in favoarea gazdelor, Tanase fiind responsabil din nou cu transformarea de la punctul cu var.

FCSB ajunge la 11 meciuri fara infrangere in Liga 1 si ramane la opt puncte in urma liderului CFR Cluj.

FCSB:  Vlad – Creţu, Vinicius, Miron, Radunovici – Olaru (Oaidă '83), Şut (Ovidiu Popescu '90+2), Fl. Tănase – Cordea (V. Gheorghe '63), Keşeru (Dumiter '63), Octavian Popescu (Ianis Stoica '83). Antrenor Anton Petrea;

UTA:  Iacob – Baravykas, Benga, Medjimorec, Şliakov – Passaglia (Hora '63), Vorobjovas (Batha '46) – Miculescu, Ubbink, Roger – Dangubici (Antal '87). Antrenor Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Octavian Popescu '69 / Vorobjovas '32, Medjimorec '80.

Arbitri: Marian Barbu - Mircea Orbuleţ, George Neacşu.