Miza uriasa in returul dintre Hermannstadt si U Cluj. “Sepcile rosii” in lupta cu istoria

Miercuri seara se joaca practic cu locul de Liga 1 pe masa in returul dintre Hermannstadt si U Cluj. Doar una dintre echipe va intregi tabloul primului esalon pentru sezonul urmator.

Hermannstadt a luat o optiune importanta de a ramane in Liga 1, dupa ce a castigat mansa tur a barajului cu U Cluj, scor 2-0, chiar pe terenul formatiei din Liga 2.

A fost un meci de uzura mare parte din timp, ne amintim, decis pe final de o executie spectaculoasa a lui Petrisor Petrescu si un gol marcat de Juvhel Tsoumou dupa o eroare majora in apararea Sepcilor Rosii.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Hermannstadt - U Cluj

Un 0-0 ar fi fost un rezultat mai aproape de adevar, dupa cum au stat lucrurile pe Cluj Arena, dar Hermannstadt a penalizat-o pe “U” si are acum prima sansa la castigarea barajului.

Dincolo de rezultatul din tur, statistica este de partea sibienilor inaintea confruntarii de miercuri seara.

De la introducerea acestui baraj intre locul sase din playout-ul Ligii 1 si locul trei din Liga 2 niciodata pana acum echipa din esalonul secund n-a reusit promovarea.

Cel mai aproape a fost Chindia Targoviste in urma cu un an, echipa invinsa in cele din urma la loviturule de departajare de FC Voluntari, echipa pregatita la vremea respectiva de Adrian Mutu.

Hermannstadt are moralul bun dupa ce a legat doua victorii: 2-1 cu Dunarea Calarasi si 2-0 cu U Cluj. Echipa lui Vasile Miriuta a pierdut un singur meci din cele patru disputate dupa revenirea la Sibiu (0-2 cu Botosani). In rest are doua victorii si o remiza.

Sapte victorii a obtinut U Cluj in ultimele noua deplasari in Liga 2. A pierdut doar cu Petrolul Ploiesti (0-1) si a facut meci egal cu Academica Clinceni (0-0).

Antrenorul Bogdan Lobont s-a aratat increzator imediat dupa meciul pierdut pe Cluj Arena, declarand ca nu s-a disputat decat o repriza si ca a doua repriza va avea loc la Sibiu.