Mitrita, hattrick de senzatie cu CSM Poli Iasi

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

CSU Craiova a obtinut, sambata seara, prima victorie din playoff, 4-1 pe teren propriu cu ultima clasata dintre cele sase din partea superioara a clasamentului, CSM Poli Iasi.

Internationalul Alexandru Mitrita a iesit la rampa cu primul sau hattrick din cariera, marcand in minutele 18, 45 si 55, ultima oara din lovitura de la 11 metri pe care tot el o obtinuse.

Pentru ieseni a redus din diferenta Danale la o gafa a portarului Calancea, dar oltenii au mai punctat o data in prelungiri prin bulgarul Dimitrov, un gol cu capul din centrarea lui Briceag.

CSU Craiova: Calancea - Popa, Gardoş, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Bărbuţ, Glavina (Burlacu ’58), Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

CSM Poli Iaşi: Koşelev - Sin, Mihalache, Frăsinescu, Panţîru - Qaka, Cioinac – Gavrilă (Danale ’65), Platini (Jo Santos ’76), Zaharia - Kizito. Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Bancu ’62, Burlacu ’77, Bărbuţ ‘88 / Frăsinescu ’17, Mihalache ’21, Qaka ’25, Koşelev ‘28.

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu.

Acesta le-a refuzat un penalty oaspetilor in prima repriza, la 0-0, cand centrarea lui Sin l-a lovit in mana pe Tiago Ferreira.