Mioveni - U Craiova 1948 2-2. Oaspetii au incheiat meciul in inferioritate numerica

Echipele CS Mioveni si U Craiova 1948 au terminat la egalitate, scor 2-2 (2-2), intr-un meci din etapa a 12-a in prima liga.

Un rezultat stabilit inca din prima repriza, cand Buziuc si-a trecut in cont o dubla pentru gazde, iar Achim si Ganea au marcat pentru echipa din Banie.

Deschiderea scorului s-a produs dupa doar cinci minute de la primul fluier al centralului Chivulete.

Buziuc a reluat in poarta din sase metri centrarea in forta trimisa de Blanaru de pe flancul drept.

Cei de la U Craiova 1948 au restabilit egalitatea dupa doar sase minute printr-o executie spectaculoasa a lui Achim. Acesta a prins mingea pe siret si l-a lasat pe Popescu fara reactie pe linia portii.

Acelasi Buziuc avea sa faca 2-1 in minutul 29 dupa o faza asemanatoare cu cea de la primul gol. Infiltrat intre stoperii celor de la FCU, jucatorul trecut si pe la FCSB a marcat de langa Duarte.

Echipa din Banie a egalat a doua oara pana la pauza dupa o faza colectiva finalizata de Ganea cu sut din interiorul careului.

U Craiova 1948 a incheiat meciul in inferioritate numerica, tanarul moldovean Blanuta (20 de ani) fiind eliminat pentru un fault la centrul terenului, in minutul 83.

Meciul de la Mioveni a inceput cu 30 de minute intarziere fata de ora stabilita initial din cauza unor probleme la noctura Stadionului Orasenesc din localitate.\

Vedeti aici cum arata clasamentul actualizat.

CS Mioveni: I. Popescu - Al. Iacob, Scarlatache, Balaur - Oancea (Rădescu '46), Lixandru (Kabananga '80), Buziuc (Coşereanu '57), Vl. Pop, R. Trif - Blănaru (Carnat '70), Krasniqi (Burlacu '80). Antrenor: Flavius Stoican.

U Craiova 1948: R. Popa - G. Enache, A. Duarte, Paramatti, Al. Negru - Asamoah, Vl. Achim (Marquet '47) - Sidibe (Chiţu '61), Bauza, Bahassa (Van Durmen '61)- G. Ganea (Blănuţă '78). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Blănaru (25), Lixandru (47).

Cartonaş roşu: Blănuţă (84).

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Vladimir Urzică, Ferencz Tunyogi.