3
0
Astra Giurgiu

Asa am trait Viitorul - Astra 3-0

Finalistele Cupei Romaniei si-au facut incalzirea in aceasta penultima etapa din playoff. Pentru Viitorul miza in campionat ramane locul trei ocupat in prezent de Craiova.

22:21

74'

Gol Dragus!

Dragus se demarca in careu la pasa lui Ianis Hagi si finalizeaza cu latul.

72'

Ganea suteaza peste poarta din interiorul careului.

66'

Gol Calcan!

Viitorul isi dubleaza avantajul prin Calcan. Finalizare cu latul la o pasa din dreapta.

51'

Alibec il pune pe Llullaku in pozitie de finalizare, insa sutul albanezului este blocat de Tordai cu piciorul.

46'

44'

Gol Eric!

Scarita de efect reusita de Eric din 11 metri si Viitorul preia conducerea.

43'

Penalty pentru Viitorul la caderea lui Iacob in duel cu portarul Lazar. In prima faza acelasi Iacob a trimis periculos cu capul pe poarta.

42'

Mingea trimisa in forta de Vina e deviata in corner de Radunovic.

37'

Kuipers intoarce un adversar in marginea careului si suteaza spre vinclu.

29'

Ocazie mare ratata de Astra pe contraatac prin Begue si Llullaku. Aflat pe urmarire, acesta din urma a obtinut doar cornerul.

19'

Ciobanu incearca sutul de la distanta si portarul Lazar are o noua interventie decisiva.

14'

O noua sansa de gol ratata de Viitorul. De aceasta data Lazar a blocat sutul lui Ciobanu.

1'

Prima ocazie a meciului apartine gazdelor si e ratata de Vina in secunda 40. Sut din interiorul careului blocat de portarul Lazar.

1'

A inceput meciul.

0'

Viitorul: Tordai, Mladen, P.Iacob, Artean, Kuipers - Ciobanu, Achim, Eric, Vînă, G. Ganea, Calcan.

Astra: Lazar - Butean, Cestor, Bejan, Radunovic - Begue, Mrzljak, Romario - Llullaku, Zoua, Alibec.

12:52

Viitorul şi Astra se vor confrunta pentru a 22-a oară pe prima scenă.

Dobrogenii s-au impus de opt ori, giurgiuvenii de nouă ori, iar alte patru jocuri s-au încheiat la egalitate.

Palmares cu Viitorul gazdă: 10 jocuri - 4 victorii Viitorul - 3 remize - 3 succese Astra.

Ultima victorie bifată de giurgiuveni la Ovidiu: 9 aprilie 2016, Viitorul - Astra 1-3.

Au urmat 3 succese ale constănţenilor şi două rezultate de egalitate.

Cea mai recentă confruntare directă: 8 aprilie 2019, Astra Giurgiu - Viitorul 1-4 (marcatori: Alibec / G. Ganea dublă, Casap, Eric).