Etapa a 13-a din CASA Liga 1 a debutat, vineri seara, cu duelul dintre U Craiova 1948 si Gaz Metan Medias. Doua echipe care au schimbat antrenorii dupa inceputuri modeste de sezon.

90'

Gol Raicea!

Oltenii isi securizeaza victoria prin reusita lui Raicea.

69'

Morar scapa singur cu portarul si marcheaza, insa golul e anulat pentru pozitie afara din joc.

51'

Valceanu respinge in corner sutul lui Ondaan.

49'

Sidibe obtine lovitura libera in marginea careului advers.

47'

Gol Balan!

Claudiu Balan inscrie cu o reluare din interiorul careului dupa o centrare din corner.

47'

A început partea secunda.

45'

Se termina prima repriza dupa un corner al oaspetilor ramas fara rezultat pe tabela.

45'

Popa scoate cu o mana in corner capul lui Sarr din cativa metri.

34'

Faza cursiva a oltenilor. Mingea ajunge la Ondaan in marginea careului si Izata e tinta vie. Minge incasata in plina figura. Jocul e oprit.

33'

Popa intervinee decisiv la sutul lui Popa cu stangul la coltul stang. Interventie cu o mana.

25'

Gradinaru suteaza pe langa poarta dupa o actiune personala.

5'

Interventie decisiva a lui Valceanu dupa un corner al gazdelor.

1'

A inceput meciul de la Craiova.

0'

U Craiova 1948: R. Popa - Huyghebaert, Kovacic, Gajic, Buşu - Asamoah, Van Durmen - Sidibe, Baeten, Ondaan - C. Bălan.

Gaz Metan: Vâlceanu - Izata, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Junior - Şteau, Deaconu, Grădinaru - Sarr.

11:37

Avancronica

Doar o victorie au reusit oltenii pe teren propriu in acest sezon, 1-0 cu Dinamo (26 iulie 2021), in rest au doua remize (0-0 cu Chindia, 1-1 cu Farul) si doua infrangeri.

Rapid - Gaz Metan 1-2: a fost singurul succes bifat de medieseni in ultimele sapte meciuri jucate in deplasare in Liga 1, interval in care au mai inregistrat un rezultat de egalitate si cinci partide pierdute.

Gaz Metan a primit cel putin un gol in 26 dintre precedentele 27 de deplasari din campionat.

Antrenorul gazdelor va intalni pentru a 11-a oara Gaz Metan in Liga 1, palmaresul acestuia cuprinzand trei victorii, patru remize si trei infrangeri.