0
1
Petrolul

Asa am trait U Cluj - Petrolul in etapa a 4-a din Liga 1

Etapa a 4-a din Liga 1 a debutat cu un derby incarcat de traditie intre Universitatea Cluj si Petrolul Ploiesti. Partida a fost livetext aici dupa ora 19:00. Un meci disputat la Medias din cauza festivalului Untold care are loc intre 4-7 august pe Cluj Arena.

20:55 Final de partida. Petrolul obtine prima victorie in actuala editie de campionat!

90' - Balan trimite in sase metri pentru Pitian. Acesta reia pe langa si ramane 0-1.

57' - Ocazie pentru U Cluj la patrunderea lui Purece pe zona centrala. Sut peste poarta.

55' - Chipciu si Ticu (U Cluj) sunt avertizati cu cartonase galbene.

50' - Balan iroseste cu usurinta o noua buna oportunitate de a marca pentru gazde.

46' - Haita in locul lui Hofman la U Cluj.

20:05 A inceput partea secunda.

19:51 Pauza in meciul de la Medias. O repriza incheiata cu multi nervi si o ratare de CNN. Nae Constantin, antrenorul Petrolului, a fost eliminat dupa ultimul fluier al primei reprize.

45' - Penalty pentru U Cluj in prelungirile reprizei. Balan executa pe langa poarta si ramane 0-1!

45' - Doua minute suplimentare pentru prima repriza.

44' - Balan rateaza egalarea! Dupa o preluare cu Tamas in spate suteaza peste poarta.

23' - GOL Petrolul (VIDEO) la lovitura de cap trimisa de Grozav spre coltul lung. Huja a centrat decisiv.

22' - Branescu intervine decisiv in fata lui Ivanovski. Sansa buna pentru Petrolul.

14' - Ocazie pentru U Cluj ratata de tanarul Hofman. Sut din interiorul careului peste poarta.

12' - Sansa pentru Petrolul la patrunderea lui Grozav. Apare Pitian si blocheaza in extremis.

6' - Ticu centreaza periculos de la coltul terenului. Mingea a respinsa de Branescu.

19:00 A inceput meciul de la Medias.

U Cluj: Branescu - Baravyakas, Ispas, Pitian, Parvulescu - Pires, Filip, Purece - Chipciu, Balan, Hofman.

Petrolul: Valceanu - Meijers, Tamas, Huja - Pashov, Seto, Jair, Ticu - Cioiu, Ivanovski, Grozav.

De 72 de ori s-au intalnit cele doua formatii la nivelul primei ligi pana acum. Petrolul a castigat 38 de confruntar, U Cluj s-a impus de 21 de ori, iar alte 13 meciuri s-au incheiat la egalitate.

Palmares cu U gazdă: 36 de meciuri - 21 victorii U - 4 remize - 11 succese Petrolul.

Ultima confruntare in Liga 1 dateaza din 9 mai 2015, cand Petrolul castiga pe teren propriu, cu 1-0.

Se intalnesc doua echipe care n-au castigat niciun meci in primele trei runde!

Ambele echipe au trecut in ultimii ani prin transformari importante, revenind in fotbalul romanesc din ultimul esalon din cauza falimentului vechilor societati.

Suporterii au jucat un rol fundamental in renasterea Universitatii Cluj si a Petrolului.