1
0
Rapid

Asa am trait Petrolul - Rapid

Am transmis live text in aceasta pagina derby-ul Petrolul - Rapid (sambata, 21:45).

23:48

85'

Ivanovski trage de la distanta. Mingea se duce putin peste poarta.

82'

Albu reia din voleu in bratele lui Valceanu.

74'

Mazarache scoate galbenul pentru Iacob la o faza de contraatac.

70'

Matan debuteaza la Rapid. A intrat in locul lui Papeau.

65'

Acelasi Ionita apare la finalizare. Din nou pe langa poarta, o sansa mare de gol pentru giulesteni.

62'

Ionita suteaza putin pe langa poarta gazdelor.

60'

Mazarache in locul lui Cioiu la Petrolul.

53'

Ionita si Panoiu intra la Rapid.

53'

Valceanu iese din poarta si inchide unghiul in fata lui Kait.

52'

Kait se alege cu galben.

50'

Seto si-a spart arcada la o ciocnire cu Kait si e nevoie de interventia staff-ului medical.

46'

Start de repriza secunda.

22:44

Cătălin Popa pune capat primei reprize. 1-0 pentru Petrolul.

44'

Dugandzic reia slab pe langa poarta gazdelor.

37'

Ivanovski suteaza pe langa poarta Rapidului.

27'

Interventie sigura a lui Valceanu la reluarea cu capul trimisa de Dugandzic dupa o centrare din lovitura libera.

23'

Gol Grozav!

Petrolul deschide scorul prin Grozav dupa o actiune personala finalizat cu sut din afara careului. Un gol de portar, Moldovan scapand mingea in poarta!

20'

Galben pentru Sapunaru (Rapid). Acesta nu intelege de ce si face o cruce mare. In realitate l-a imbrancit serios pe Ivanovski.

18'

Minge in careu pentru Dugandzic. Sutul este blocat si va fi corner pentru Rapid.

4'

S-a reluat meciul dupa o intrerupere de zece minute din cauza tortelor si fumigenelor aruncate in teren de galeriile celor doua echipe. Incendiul de la poarta Petrolului a fost in cele din urma stins.

1'

A inceput meciul de la Ploiesti.

21:45

Petrolul: Valceanu - Huja, Tamas, Meijers, Ticu - Pashov, Jair, Seto, Grozav - Cioiu, Ivanovski.

Rapid: Moldovan - Morais, Sapunaru, Iacob, Stefan - Kait, Crepulja, Ciobanu - Sefer, Papeau, Dugandzic.

13:05

Avancronica

Petrolul si Rapid s-au mai intalnit de 78 de ori in principala competitie interna, de 20 de ori s-au impus prahovenii, de 36 de ori au castigat bucurestenii, iar alte 22 de partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Petrolul gazda: 39 de jocuri - 16 succese Petrolul - 13 remize - 10 victorii Rapid.

Ultima victorie a Petrolului in campionat s-a inregistrat pe 1 aprilie 2000 (Petrolul - Rapid 4-2, antrenori Virgil Dridea, respectiv Mircea Lucescu).

Au urmat alte 12 jocuri in campionatul Romaniei, opt incheiate cu victoria "visiniilor" si patru la egalitate.