2
FC Botosani
Rodriguez 89' Roman 73'

Botosani intoarce scorul la Medias si castiga cu 2-1

FC Botosani a revenit de la 0-1 si a invins-o in deplasare pe Gaz Metan Medias, duminica, intr-un meci din etapa a 12-a, cu 2-1. Golul victoriei a fost marcat de Rodriguez dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 89.

Gaz Metan a deschis scorul in prima repriza prin Yazalde dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Egalarea Botosaniului s-a produs in partea secunda si i-a apartinut lui Roman cu o lovitura de cap din centrarea lui Golofca.

Penalty-ul transformat de Rodriguez in minutul 89 a decis soarta celor trei puncte si FC Botosani leaga a doua victorie consecutiva.

Patru victorii şi o remiză era palmaresul medieşenilor în ultimele șase meciuri din campionat, interval în care au pierdut doar o partidă (24 septembrie, Astra - Gaz Metan 3-0).

Botosani venea la Medias dupa un 2-0 cu Dinamo pe teren propriu, meci prin care echipa lui Costel Enache a intrerupt o serie de opt meciuri fara victorie.

Acesta este doar al doilea succes pentru Botosani pe terenul Mediasului in Liga 1 Betano.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, J. Aurelio – Ely (Romeo ’86), Chamed (Ivanov ’70), Caiado – Yazalde (Buziuc ’24). Antrenor: Mihai Teja

FC Botoşani: Pap – Patache (Chitoşcă ’69), Miron, Burca, Dumitraş - J. Rodriguez, Oaidă - Golofca, Ongenda (Enriko ’62), Fabbrini (Karaboue ’90) - M. Roman. Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Creţu ’23, Buziuc ‘78 / Dumitraş ’69, Rodriguez ‘90+2.

Arbitru: Istvan Kovacs.

19:55

89'

Gol Rodriguez!

Botosani preia conducerea dupa reusita lui Rodriguez din lovitura de la 11 metri.

79'

Dumitras suteaza pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

75'

Replica furioasa a Gazului prin sutul lui Trif. Respinge Pap in corner.

73'

Gol Roman!

Trif pierde duelul cu Golofca si acesta centreaza decisiv pentru golul egalizator marcat de Roman. Centrare perfecta si reluarea decisiva cu capul.

62'

Enriko Papa intra in locul lui Ongenda, extrem de sters in aceasta partida. De altfel, Ongenda merge direct la vestiare.

18:50

Pauza la Medias.

35'

Sut trimis de Chamed pe langa poarta oaspetilor.

23'

Cretu este avertizat pentru o intrare asupra lui Fabbrini.

22'

Reluare a lui Ely Fernandes cu capul si portarul Pap respinge cu un plonjon de exceptie.

15'

Gol Yazalde!

Prima reusita a lui Yazalde in Liga 1 dupa o faza de la coltul terenului. Aparare slaba a Botosaniului la fazele fixe.

1'

A inceput meciul de la Medias, dupa ce s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Ilie Balaci.