Gaz Metan
2
2
FC Arges

Gaz Metan - FC Arges 2-2. Pitestenii evita in prelungiri a treia infrangere consecutiba

Gaz Metan si FC Arges au deschis etapa a 3-a din CASA Liga 1, una care se desfasoara intr-un weekend cu temperaturi caniculare in Romania.

Cele mai importante momente ale meciului:

Min. 90 - FC Arges egalează in extremis prin Viana. Acesta a marcat spectaculos cu latul dupa respingerea lui Filip.

Min. 84 - Ocazie mare pentru FC Arges. Interventie decisiva a portarului Valceanu.

Min. 72 - Gaz Metan preia conducerea prin Matricardi dupa un corner. Lupeta a dat incredibil pe langa minge in tentativa de a respinge balonul.

Min. 25 - Egaleaza gazdele prin Ioan Filip dupa o lovitura de la colt.

Min. 7 - Cristi Tanase deschide scorul pentru FC Argeș. Centrare din dreapta, preluare pe piept si o finalizare cu sut in forta.

Gaz Metan Mediaş: Oc. Vâlceanu - R. Romeo (Deaconu '64), Matricardi, I. Filip, Lima Santos (Izata '15), Trif  (Velisar '46)- Horşia (Lixandru '64), De Moura, Chamed - Grădinaru, Sarr (Ciocan '85). Antrenor: Mihai Teja

FC Argeş: Greab - Viana, Piţian, G. Turda, N. Muşat - Meza Colli, Joao Miguel (Honciu '62)- Işfan, Said, Cr. Tănase  (Dumitraşcu '73) - Lupeta (Teles '81). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Meciul a fost arbitrat la centru de Andrei Antonie.

Gaz Metan acumuleaza 4 puncte in clasament, in timp ce pentru FC Arges este primul punct al sezonului dupa doua înfrângeri la rand.

Gaz Metan si FC Arges se intalnesc pentru a opta oara in Liga 1. Doar o victorie in contul celor de la Gaz Metan, doua pentru pitesteni si alte patru meciuri incheiate la egalitate.

Pe 28 august 2020 cei de la Gaz Metan obtineau singurul succes, 2-0 pe teren propriu.

Cea mai recenta intalnire dateaza din 30 aprilie 2021, cand cele doua au remizat la Medias, scor 1-1.

Gaz Metan a inceput sezonul cu victorie pe teren propriu in fata celor de la Mioveni, 1-0, pentru ca in etapa secunda sa piarda in deplasare cu Farul, scor 1-2.

FC Arges are doua infrangeri in primele doua etape, 0-1 cu Universitatea Craiova in deplasare si acelasi scor pe teren propriu cu UTA Arad.