0
0
Chindia

FC Arges - Chindia 0-0. Penalty ratat de oaspeti

Echipele FC Arges si Chindia Targoviste au remizat, scor 0-0, in meciul disputat pe stadionul din Trivale, sambata, in etapa a 10-a din CASA Liga 1.

Oaspetii au ratat un penalty prin Popa, in minutul 26, sutul acestuia de la punctul cu var fiind blocat de portarul Croitoru.

O lovitura de la 11 metri acordata usor de centralul Adrian Cojocaru la duelul dintre Tofan si Corbu.

Pitestenii au avut primul loc corner abia la patru minute dupa debutul reprizei a doua. Un amanunte care spune multe despre exprimarea ofensiva a gazdelor pana atunci.

Cea mai mare ocazie a meciului a apartinut gazdelor la reluarea lui Isfan pe poarta, in minutul 70. Portarul Cabuz a respins in extremis in corner.

In sezonul regular al sezonului precedent FC Arges a obtinut patru puncte in duelurile cu Chindia, dupa 2-2 in deplasare si 3-1 pe teren propriu.

Chindia castigase ultima disputa directa chiar in Trivale, cu 1-0, prin golul lui Florea. Un meci disputat in playout.

Fost jucator al lui FC Arges vreme de doua sezoane si 42 de meciuri, in 1996/97 si 1997/98, Emil Sandoi a intalnit de sase ori pana acum echipa pitesteana inregistrand doua victorii, doua remize si doua infrangeri.

Sandoi a antrenat-o pe FC Arges in sezoanele 2017/18 si 2018/19, cand pitestenii evoluau in al doilea esalon.

FC Argeş: Croitoru – Tofan, J. Miguel, Turda (Piţian ’81), Muşat – Meza Colli, Raynov (I. Şerban ’82) – Ruan (Honciu ’54), Işfan, Dumitraşcu (De Jonghe ’69) – Arias (Dumitru ’54). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Chindia Târgovişte: Căbuz – Căpuşă, Celea, P. Iacob, C. Dinu – M. Dulca (Suciu ’65), Kocic – Corbu (Rrumbullaku ’72), M. Şerban (Jipa ’72), Popadiuc – D. Popa. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Raynov ’56, I. Şerban ’90 / M. Şerban ’23, Iacob ‘41.

Arbitri: Adrian Cojocaru - Mircea Grigoriu, Florian Vişan - George Găman.

18:50

71'

Cei de la Chindia resping de pe linia portii.

70'

Cabuz respinge in corner sutul lui Isfan din intoarcere.

65'

Dumitru cade in careul oaspetilor in duel cu Celea. Gazdele solicita penalty, nu se acorda decat corner.

59'

Croitoru retine sutul lui Popadiuc de la distanta.

49'

Primul corner al meciului pentru FC Arges. Oaspetii au avut doua in prima parte.

46'

Adrian Cojocaru fluiera startul partii secunde.

17:45

Pauza in Trivale.

42'

Isfan incearca o executie in forta. Mingea se duce pe langa poarta.

41'

Iacob (Chindia) se alege cu un cartonas pentru un hent.

26'

Portarul Croitoru apara lovitura de la 11 metri executata de Popa!

24'

Lovitura de la 11 metri pentru Chindia la piciorul pus de Tofan in fata lui Corbu. A fost si n-a fost!