2
UTA Arad
Erico 89' Miculescu 22'

Astra - UTA 1-2. Erico marcheaza golul victoriei in minutul 89!

Etapa a 6-a din playout a continuat, miercuri, cu meciul Astra Giurgiu - UTA Arad, partida programata de la ora 12:00.

UTA a deschis scorul prin Miculescu in minutul 22 dupa o faza rapida. Roger a pasat decisiv si Miculescu s-a furisat printre cei doi fundasi centrali ai gazdelor, Gaman si Graovac.

La 0-0 acelasi Miculescu a scapat singur cu portarul Lazar si a scapat ieftin doar cu galben din partea centralului Coltescu.

Astra a egalat prin Merloi in minutul 81, un jucator intrat de putine minute in teren. A fost o patrundere in careu si un sut la coltul scurt.

UTA a dominat finalul partidei si a marcat in cele din urma golul victoriei prin fundasul Erico da Silva dupa o centrare din corner.

Acesta s-a inaltat in sase metri si a trimic cu capul in poarta pentru 1-2.

Un gol anuntat de doua mari ocazii, portarul Popa intrat la pauza in locul lui Lazar reusind sa blocheze de fiecare data cu doua interventii de senzatie.

UTA acumuleaza 28 de puncte si este a treia in clasamentul din playout si in proportie mare este salvata de la retrogradare.

Astra: D. Lazar (M. Popa '46) - David Bruno, Graovac, Găman, Lamanje - Canadija (Raspopovici '58), Crepulja, Răduţ - Stahl (Merloi '72), Montini, D. Gheorghe (V. Gheorghe '15, Balaure '58). Antrenor Eugen Neagoe;

UTA: Fl. Iacob - Peteleu (Roumpoulakou '79), Erico, Fl. Ilie, Şlyakov - Vorobjovas, Miculescu (Ad. Petre '88) - Roger, Hora (Albu '62), D. Rusu (Bustea '79) - Buhăcianu (Antal '63). Antrenor Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Fl. Ilie '6, Buhăceanu '14, Erico '45, Iacob '90+3.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Andrei Constantinescu, Valentin Dumitru - Ionuţ Coza.

13:55

Final de partida. UTA castiga la Giurgiu si e aproape salvata de la retrogradare.

90'

Portarul oaspetilor ia galben pentru trageri de timp.

89'

Gol Erico!

UTA da lovitura prin Erico da Silva. Lovitura de cap dupa un corner.

88'

Continua forcingul celor de la UTA. Popa intervine din nou decisiv.

87'

Adi Petre intra in locul lui Miculescu (UTA).

86'

Super interventia lui Popa la foarfeca lui Albu.

81'

Gol Merloi!

Merloi patrunde pe dreapta in careu si inscrie cu un sut la coltul scurt.

72'

Merloi intra in locul lui Stahl la Astra.

62'

Albu in locul lui Hora si Antal in locul lui Buhacianu la UTA.

58'

Dubla inlocuire la gazde: intra Balaure si Raspopovic. Au iesit V.Gheorghe si Canadija.

46'

Portarul David Lazar e inlocuit cu Mihai Popa.

46'

A inceput repriza a doua.

12:49

Sebastian Coltescu pune capat primei reprize.

45'

UTA incheie repriza in ofensiva. Sut pe langa poarta trimis de Peteleu dupa o centrare din corner.

45'

Erico da Silva, cartonas galben pentru un fault asupra lui Montini.

44'

Ocazie mare pentru UTA la patrunderea lui Hora.

22'

Gol Miculescu!

UTA deschide scorul dupa o faza rapida. Miculescu se demarcat intre cei doi stoperi adversi la pasa lui Roger si trimite in poarta pentru 0-1.

15'

Valentin Gheorghe in locul lui Dragos Gheorghe la Astra.

12'

Buhacianu scapa singur cu portarul Lazar. Isi prelungeste prea mult mingea si intra cu talpa inainte spre Lazar. Cartonas galben acordat de Sebastian Coltescu.

6'

Florin Ilie vede primul galben al meciului pentru un fault asupra lui Stahl.

1'

A inceput meciul de la Giurgiu.

12:01

Astra: 1 Lazar – 3 Lamanje, 25 Gaman, 4 Graovac, 20 Bruno – 90 Radut, 21 Crepulja, 7 Canadija – 99 D.Gheorghe, 43 Montini, 77 Stahl.

UTA: 93 Iacob – 77 Peteleu, 21 Erico, 18 Ilie, 55 Shlyakov – 5 Vorobjovas, 10 Miculescu – 9 Roger, 88 Hora, 86 Rusu – 28 Buhacianu.

11:24

Avancronica

Astra Giurgiu vs. UTA Arad în Liga 1: 4 jocuri - o victorie Astra - două remize - o victorie UTA.

Palmares cu Astra gazdă: două jocuri - două remize.