3
FC Botosani
Papa 44' Achim (ag) 5'

Asa am trait Academica Clinceni - FC Botosani

Etapa a 8-a din playoff in Liga 1 a debutat vineri dupa-amiaza cu meciul Academica Clinceni - FC Botosani (17:30). Partida a fost live text in aceasta pagina.

19:23

Final de meci.

86'

Gol Markovic!

Dubla reușită de Markovic. Incredibila revenire a gazdelor de la 1-3!

74'

Gol Chunchukov !

Ilfovenii egaleaza prin lovitura de cap a bulgarului Chunchukov.

71'

Gazdele reduc din nou diferenta prin Markovic.

46'

Start de repriza secunda.

18:18

Pauza in meciul de Clinceni dupa o prima repriza cu patru goluri.

44'

Gol Papa!

Oaspetii refac diferenta de doua goluri prin Papa dupa o centrare din corner.

22'

Gol Chandarov!

Bulgarul Chandarov scapa singur cu portarul si reduce din diferenta cu o scarita.

21'

Croitoru in locul lui Tîrcoveanu la Botoșani.

16'

Botoșani isi dublează avantajul prin Ongenda. Patrundere in careu si sut plasat.

14'

Popa este blocat in momentul sutului. Faza periculoasa la poarta oaspetilor.

5'

Gol Achim (ag) !

Autogol antologic semnat de Achim. A vrut sa trimita spre propriul portar si marcat fara sa vrea in poarta proprie.

1'

A început meciul.

0'

CLINCENI: A. Ureche - F. Achim, Bilali, F. Gardoş, Pîrvulescu - Cebotaru, Cascini - A. Popa, Chandarov, Cordea - R. Rusescu.

FC BOTOŞANI: Hankic - Patache, Chindriş, Meleke, A. Şeroni - E. Florescu, Rodriguez, E. Papa - Ongenda, D. Croitoru, Al Mawas

14:45

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont o victorie, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 25 aprilie 2021, FC Botoşani - Academica 2-1, goluri înscrise de Realdo Fili - dublă / Raul Rusescu.

Doar 34 de goluri au înscris ilfovenii în acest sezon, dintre care numai patru în play-off, gruparea din Clinceni fiind echipa cu cele mai puţine reuşite în această fază superioară a competiţiei.

De partea cealaltă, FC Botoşani a încasat cele mai multe goluri în play-off - 12, dintre care cinci din faze fixe.