Iasul mai pune o caramida pentru salvarea de la retrogradare

CSMS Iasi a invins-o pe FC Brasov, scor 1-0, in primul meci al etapei a 27-a din Liga 1. Diferenta a fost facuta de Ovidiu Mihalache, jucator care va candida cu sanse reale la "cel mai frumos gol al campionatului". Este a cincea victorie consecutiva pe teren propriu, fara gol primit in Copou, de la acel 1-3 in compania lui CSU Craiova.

Echilibrul perfect de la nivelul gazonului putea fi stricat de portarul Iasului, care a iesit prost pe o centrare, insa a fost imediat acoperit de colegii sai din aparare.

Prima repriza s-a incheiat CSMS Iasi in atac. Bole a castigat un duel important cu Lucian Goian si a finalizat putin peste bara transversala a portii lui Florin Iacob.

Mai mult, Golubovic nu a putut relua decisiv din 8-9 metri, la cea mai importanta ocazie de gol a gazdelor din prima parte.

Repriza secunda a inceput ideal pentru moldoveni. Ovidiu Mihalache a semnat cea mai frumoasa reusita a returului, daca nu cumva a sezonului, cu un sut in diagonala de la aproximativ 35 de metri, care s-a oprit in vinclul portii aparate de Iacob.

Mai mult, Alexandru Cretu putea dubla avantajul lui CSMS, din marginea careului mare.

"Stegarii" au replicat destul de tarziu, in minutul 70, cand Adrian Ciocalteu a trimis de la semidistanta foarte aproape de bara.

Spre final, Plamada nu a putut trimite cu capul spre vinclu un balon centrat de la coltul terenului.

Ratarea partidei i-a apartinut, insa, lui Liviu Ganea. Fostul jucator al lui Dinamo a sutat peste poarta, singur in 6 metri cu portarul Iasului.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Badic (F. Braga 90) - Mitic, Enescu (G. Bosoi 86) - Ciucur (M. Ciuca 80), Cretu, Bole - Golubovic

Rezerve: Caparco, Braga, Mihai, Boiciuc, Markovic, Bosoi, Ciuca

FC Brasov: Iacob - Matei, Novakovic, Goian, Novak (L. Ganea 78) - Aganovic, Juric (Ad. Ciocalteu 59), Cr. Ganea, Bencun (Tara 72) - Moraru, Constantinescu

Rezerve: Mutu, Straut, Zlomislic, De Almeida, Ciocalteu, Tara, L. Ganea

Arbitru: George Radulescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: Mitic 36/ Novakovic 57