Hermannstadt - Voluntari 2-1. Sibiul urca pe podium

Echipa Hermannstadt a obtinut, luni, a doua victorie in actuala editie de campionat si urca pe locul trei in clasament.

Sibienii au trecut pe teren propriu, la Medias, de FC Voluntari, cu 2-1, prin dubla lui Baba Alhassan.

Atacantul ghanez a punctat in minutele 23 si 34 cu executii spectaculoase.

La prima reusita a reluat din voleu centrarea lui Balaure, pentru ca golul de 2-0 sa fie marcat cu un super sut de la aproximativ 25 de metri.

Voluntari a redus din diferenta cu sase minute inaintea pauzei, cand Adam Nemec a marcat cu capul din centrarea lui Marcelo Lopes.

Hermannstadt acumuleaza 8 puncte si urca dupa acest succes pe un neverosimil loc trei pentru o formatie nou-promovata care se confrunta cu mari probleme financiare.

Voluntari e pe sapte in clasament, cu sase puncte in cont, dupa a doua infrangere in patru meciuri.

Hermannstadt: Iliev - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - Biceanu (Răuţă 65’), Mino Sota, Alhassan (I. Petrescu 72’) – Balaure (Năstăsie 78’), Paraschiv (Hora 72’), Oroian (C. Popescu 65’). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu.

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - C. Costin (Merloi 56’), Meleke (Fulop 63’), Droppa (Helder Tavares 46’), Raţă, Vlad (Aliji 76’) – Marcelo Lopes (D. Florea 46’), Nemec. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Mino Sota 31, Balaure 66 / Meleke 57, Ricardinho 72.

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran – Adrian Popescu, Ionel Valentin Dumitru.