Hermannstadt loveste decisiv pe Cluj Arena si e favorita la ramanarea in Liga 1

Echipa Hermannstadt a castigat, cu 2-0 (0-0), in deplasare, prima mansa a barajului de promovare/ramanere in Liga 1 contra celor de la U Cluj.

Sibienii au lovit decisiv prin doua goluri marcate intr-un interval de doar doua minute, cei de la U Cluj fiind incapabili sa mai reactioneze pana la ultimul fluier al centralului Andrei Chivulete.

Petrisor Petrescu a deblocat tabela in minutul 79 cu un sut spectaculos din afara careului, pentru ca dupa un singur minut gazdele sa piarda o minge in propria jumatate si congolezul Juvhel Tsoumou sa marcheze pentru 2-0 in poarta goala.

Asa am trait Barajul pentru Liga 1: U Cluj - Hermannstadt

Pana la marcarea celor doua goluri partida s-a aflat in echilibru ce parea ca va conduce spre un 0-0 cu deznodamantul amanat pentru returul de la Sibiu.

Prima ocazie a meciului a apartinut oaspetilor in minutul 10, cand Tsoumou nu si-a calculat pasii la o centrare in sase metri. Sepcile rosii au replicat prin sutul lui Goga din afara careului in minutul 25, pentru ca trei minute mai tarziu Tatar sa trimita in transversala dintr-o lovitura libera.

In partea secunda cei de la Hermannstadt au ratat deschiderea scorului prin Tsoumou in minutul 66, cand congolezul a incercat lobul de efect peste portarul Dur-Bozoanca iesit in intampinare.

Partida a fost urmata de incidente violente provocate de suporterii lui U Cluj, unul dintre jandarmii din dispozitivul de interventie fiind lasat intr-o balta de sange pe pista de atletism a stadionului Cluj Arena.

U Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman, Ursu (Coman ’83), Cordoş, Berci (Taub ’72) - G. Florescu, Giurgiu – Greu (Axente ’77), Goga, Pîrvulescu – Gavra. Antrenor: Bogdan Lobonţ;

FC Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, I. Stoica, Tătar - Dâlbea, Dumitriu (Moreira ’84) - P. Petrescu, Lendric (Antonov ’65), Popovici (Acsinte ’75) – Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă;

Cartonaşe galbene: Coman ’19, Pîrvulescu ’35, Greu ’64, Axente ‘90+6 / Dâlbea ’37, Lendric ‘55;

Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete.