Gura de oxigen pentru ACS Poli Timisoara

ACS Poli Timisoara a invins-o pe FC Botosani, cu 1-0 (0-0), in ultimul meci al etapei a 3-a din Liga 1.

Unicul gol al meciului de pe Bega a fost marcat de Elek in partea secunda printr-o deviere norocoasa din centrarea lui Zicu.

Partida a inceput cu o intarziere de 28 de minute din cauza unor probleme de ordin administrativ, cativa jucatori anuntati ca titulari neavand drept de joc.

Prima repriza a fost una saraca in faze de poarta si cu numeroase fragmentari ale jocului, iar din aceasta cauza nivelul calitativ a suferit serios.

Abia in finalul primei reprize am asistat la o faza cu adevarat de fotbal adevarat, cand Elek a cautat vinclul portii lui Plesca, iar acesta a respins acrobatic in corner.

Timisoara a inceput mai energic partea secunda si banatenii au ratat trei bune sanse de a marca la suturile lui Llorente, Zicu si Hernandez.

Acesta din urma a cautat coltul scurt la o faza cand se impunea mai degraba o pasa in lateral pentru un coechipier aflat demarcat in careu.

Toate ocaziile enumerate mai sus aveau sa prefateze reusita lui Elek din minutul 64. Zicu a primit in stanga careului advers si a centrat in sase metri pentru reluarea lui Elek.

FC Botosani a cautat egalarea pana la final, dar nu a amenintat niciun moment poarta debutantului Pap, cel care in startul meciului a acuzat doua accidentari. Ultima ocazie a oaspetilor a apartinut neamtului Naziri, care a reluat pe langa poarta dintr-o centrare venita de pe dreapta.