Grigoras pe faras, dupa Pandurii-Viitorul 1-1

Pandurii nu a putut trece peste infrangerea categorica cu Steaua, inregistrand un alt rezultat nefavorabil, sambata seara, 1-1 cu Viitorul, la capatul unui joc in care Nikolov a deschis scorul printr-o executie a la Hagi, iar Mihai Roman a stabilit scorul final in prelungiri.

Pandurii au amenintat pentru prima data poarta lui Buzbuchi prin Matulevicius, in minutul 10, cand lituanianul a reluat slab o minge recentrata in interiorul careului mic de Momcilovic.

Cinci minute mai tarziu, Momcilovic a continuat cu o finalizare similara la centrarea din corner furnizata de Dan Nistor.

Cu un sfert de ora inainte de pauza, Manea a intors bine pentru Tanase in zona punctului cu var, insa perla Viitorului a tras modest dintr-o pozitie promitatoare.

Minutul 38 a adus deschiderea scorului, dupa ce macedoneanul Boban Nikolov a prins un "siret" plin de la peste 30 de metri, a la Hagi, prin care nu l-a gasit la post pe Stanca. Mingea a plutit frumos in aer si l-a depasit pe portarul gorjenilor.

Mihai Radut a trecut pe langa egalare, in minutul 55, cu un "lat" imprecis din interiorul careului, la o faza in care scapase din marcaj.

La mijlocul reprizei secunde, Dan Nistor, scapat singur cu portarul advers, a avut nevoie de prea multe miscari pentru a-si potrivi mingea si a fost blocat in-extremis de Alexandru Buzbuchi.

In minutul 75, Nastasie a fost la un pas sa il surprinda pe Stanca din marginea careului. Portarul gazdelor a fost salvat insa de stalpul din dreapta sa.

Gorjenii au evitat infrangerea in prelungiri, dupa ce Mihai Roman a pus bine latul la centrarea ideala venita din flanc de la Viorel Nicoara. O faza purtata intre doi jucatori introdusi dupa pauza, care a adus un punct echipei Pandurii Targu Jiu.

Pandurii: Stanca - Ungurusan, Elton, Paraskevas, Momcilovic - Radut, Anton (Predescu 73), Nistor - Iorga (V. Nicoara 55), Matulevicius (M. Roman 80), Shalaj

Viitorul: Buzbuchi - Manea, Tiru, Mamele, Mitrea - Daminuta, Nikolov (R. Marin 46), Pana (Nedelcu 74) - Benzar, Rusu (Nastasie 46), Tanase

Arbitru: Ovidiu Hategan

Cartonase galbene: M. Radut 2, Paraskevas 52/ B. Mitrea 58, R. Marin 68, Manea 71, R. Benzar 77, Daminuta 90