Gaz Metan scoate capul din subsolul clasamentului

Gaz Metan a inregistrat surpriza etapei a 28-a, duminica, invingand-o pe Astra in deplasare, scor 2-1, dupa ce a fost condusa in urma unui super-gol reusit de Denis Alibec, spre finalul primei parti. A fost a treia victorie in deplasare a Mediasului in acest sezon in fata unui adversar ramas fara obiectiv. Dan Roman a fost omul meciului, dupa ce a reusit sa egaleze pana la pauza, pentru ca mai apoi sa scoata o lovitura de pedeapsa, transformata de Alex Curtean. Cristi Pustai, antrenorul din umbra al Gazului, a tinut legatura cu oamenii de pe banca oaspetilor prin intermediul telefonului.

Prima repriza a confruntarii de la Giurgiu a semanat foarte mult cu un meci de antrenament, in care Astra Giurgiu a exersat in permanenta faza de atac, iar Gaz Metan s-a aparat cu indarjire, avand ca principal obiectiv bifarea unui punct in aceasta deplasare.

In minutul 29, Denis Alibec nu a putut profita de o inexactitate in defensiva a lui Visa. Fostul varf al Viitorului a finalizat defectuos, intr-o situatie favorabila de a marca.

Tot Alibec, la urmatorul atac, a reluat moale cu capul o minge trimisa in 6 metri de Danu Spataru.

Cu zece minute inainte de pauza, Alibec a deschis scorul cu o executie de exceptie din afara careului, la care Plesca nu a mai gasit raspuns.

Scorul pauzei, 1-1, a fost stabilit de Dan Roman (45). Tahar a centrat excelent de pe dreapta, iar Dan Roman a castigat duelul cu Gaman si a catapultat mingea in poarta cu o lovitura splendida de cap.

Mai mult, mediesenii au intors scorul, in minutul 52, gratie unei noi faze care l-a avut in prim-plan pe Dan Roman. Laurentiu Rus l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe atacantul echipei vizitatoare, iar Alex Curtean a transformat cu siguranta penaltiul acordat de Cristi Balaj.

Echipa lui Dorinel Munteanu a macinat in gol pana la final, iar Mediasul a obtinut 3 puncte vitale in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Astra: Lung jr - Rus, Gaman, Ben Youssef, Junior Morais - Takayuki, Yahaya - Spataru (Tembo 62), I. Rosu (Senin Sebai 56), Nuno Pinto (A. Chitu 51) - Alibec

Rezerve: Gavrilas, Oros, Gorupec, Chitu, Sebai, Florescu, Tembo

Gaz Metan: Plesca - Cretu, Velazquez, Visa (Sg. Muth 63), Buzean - Al. Munteanu, Tahar, R. Zaharia, Figliomeni (Elton 70) - Curtean, Dan Roman (A. Llullaku 77)

Rezerve: Greab, Muth, Szilagyi, Elton, C. Gheorghe, Llullaku, Bekoe

Arbitru: Cristi Balaj (Baia Mare)

Cartonase galbene: Morais 86/ B. Visa 60, Tahar 81