Gaz Metan Medias, revenire cu trei puncte in Liga 1

Dupa un sezon petrecut in esalonul secund, echipa Gaz Metan Medias a revenit cu dreptul in Liga 1, cu o victorie obtinuta pe teren propriu, scor 2-1, in fata celor de la ASA Tg.

Gazdele au deschis scorul in minutul 32 prin Lullaku, jucator care a ratat o lovitura de la 11 metri acordata bizar de centralul Alexandru Tudor, dar tot el pe urmarire a impins mingea in poarta dupa respingerea lui Edi Stancioiu.

Doar zece minute a durat avantajul Gazului, cei de la ASA reusind egalarea prin debutantul Candrea, un jucator de doar 21 ani care a reluat fulgerator sub bara o minge centrata din corner.

Cei de la ASA au inceput mai bine partea secunda si au controlat jocul, insa tabela a fost modificata tot de gazde. Intrat de doar trei minute in teren, brazilianul Eric a centrat in careu dintr-o lovitura libera in minutul 60, Susnjar a reluat periculos si l-a obligat pe Stancioiu la un reflex salvator. Mingea a ajuns la Axente si fostul atacant de la ASA si-a invins echipa la care a evoluat sezonul precedent.

Ianis Zicu, jucator revenit la ASA in aceasta vara, a ratat o mare ocazie in prelungiri, cand a trimis in bara dintr-o lovitura libera de la marginea careului advers.