Gabi Muresan bate de unul singur pe Dinamo

ASA Tirgu Mures s-a impus in partida de pe teren propriu cu Dinamo, scor 2-1, reusind sa revina dupa pauza prin reusitele de senzatie ale mijlocasului la inchidere Gabi Muresan. Bilinski inscrisese pentru oaspeti inainte de pauza. "Cainii" au evoluat in inferioritate numerica din minutul 58, dupa eliminarea portughezului Ricardo Machado. Doua eurogoluri si multe faze de joc au reprezentat reteta celui mai bun meci al acestui retur de campionat.

Meciul de la Tirgu Mures a debutat cu o ocazie mare in contul dinamovistilor, care au ratat deschiderea scorului prin Marian Cristescu (10). Cristescu nu a putut sa il bata pe Stancioiu in situatie de unu la unu, dupa un balon care a ricosat in mod fericit dupa un sut in forta expediat de Kamil Bilinski.

La mijlocul reprizei, Steliano Filip a salvat-o pe Dinamo de la primirea unui gol. Manolov a fost foarte aproape sa profite de o iesire hazardata a macedoneanului Naumovski, numai ca Steliano Filip a stat bine pe linia portii si a evitat deschiderea scorului printr-o interventie acrobatica. Mingea respinsa de aparatorul oaspetilor a lovit transversala.

Mai mult, pe contraatac, Filip si Cristescu au irosit alte doua ocazii importante ale "cainilor".

Cu cateva secvente inainte de pauza, Elhamed l-a gasit pe Bilinski cu o centrare de calitate venita din flanc, iar varful dinamovistilor si-a trecut in cont cea de-a 11-a reusita a sezonului.

Dinamo a ramas cu un om mai putin pe teren, din minutul 58, dupa ce Ricardo Machado l-a faultat pe Claudiu Bumba in postura de ultim aparator.

Zece minute mai tarziu, Gabi Muresan a restabilit egalitatea cu un sut-bomba din afara careului, prin care l-a adus la statutul de simplu spectator pe Naumovski.

La urmatoarea actiune de atac, Mircea Axente a fost la un pas sa reuseasca lobul peste Naumovski, dupa o pasa stralucitoare primita de la Sepsi.

Ziua de gratie a lui Gabi Muresan a continuat, in minutul 73, cand inchizatorul muresenilor l-a vazut usor iesit din poarta pe goalkeeperul lui Dinamo si l-a executat, aducand-o pe ASA pentru prima data la conducerea partidei.

Acesta avea sa fie si scorul final, in ciuda zbaterilor in atac ale baietilor lui Mihai Teja, care trebuie sa se concentreze acum pe returul din Cupa Ligii contra celor de la Pandurii Targu Jiu.

ASA Targu Mures: Stancioiu - Feussi (M. Axente 65), Bejan, M. Constantin, Sepsi - Muresan, NDoye - Bumba, Voiculet (Gorobsov 77), Hora (Zicu 55) - Manolov
Rezerve: Viciu, Gorobsov, Gonzalez, Zicu, Goga, Axente, Hanca

Dinamo: Naumovski - Barboianu, Machado, Bunoza, St. Filip - N. Grigore, Elhamed - C. Matei (Durimel 62), Cristescu (Boubacar 67), Alexe (D. Rotariu 78) - Bilinski
Rezerve: Marc, Grozav, D. Rotariu, Durimel, Boubacar, Serginho, M. Niculae

Arbitru: Ovidiu Hategan

Cartonase galbene: Feussi 13, M. Constantin 81/ St. Filip 22, Barboianu 27, Durimel 84, Boubacar 89, Elhamed 90+2

Cartonase rosii: R. Machado 58

Stadion: Transil (Tirgu Mures)