FCSB si Botosani au terminat la egalitate. Lupta pentru locul 3 continua

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Echipele FCSB si FC Botosani au remizat, scor 1-1, sambata seara, intr-un meci din etapa a 6-a in playoff-ul din Liga 1.

Gazdele Arenei Nationale au deschis scorul dupa 13 minute prin Florinel Coman, jucator care l-a invins pe portarula advers cu un sut din afara careului dupa o actiune in initiata in flancul drept.

Un gol venit pe fondul de dominare al echipei lui Bogdan Vintila. Anterior marcarii golului cei de la FCSB au mai avut trei bune ocazii ratate de Coman (2, 12) si Petre (10).

Echilibrul numeric al partidei a fost rupt in minutul 16, cand Cristea a primit cartonasul rosu direct pentru un fault in postura de ultim aparator asupra lui Keyta scapat spre poarta lui Vlad.

Portarul de la FCSB s-a opus providential golului respingand cu o mana sutul lui Harut din lovitura libera.

Vlad n-a mai avut reactie la executia fabuloasa a lui Tiganasu de la mare distanta in minutul 22. Un sut de la peste 30 de metri care s-a dus in dreapta portarului de la FCSB.

Dupa 30 de minute de la startul partidei centralul Marius Avram scotea pentru a doua oara cartonasul rosu. Papa a vazut al doilea galben pentru un fault asupra lui Coman si a luat mai devreme drumul vestiarelor.

Ocazie pentru FCSB in minutul 32 dintr-o faza fixa. Sutul lui Tanase a fost respins in extremis de Pap.

Partea secunda a debutat cu ocazia lui Ashkovski blocat de Vlad.

In minutele 74 si 78 Morutan a aparut in prim plan cu doua suturi din actiune. Primul sut a trecut putin pe langa poarta, pentru ca a doua oara mingea sa ajunga in bratele lui Pap.

Ratare uriasa a lui Tanase cu patru minute inaintea finalului. Mingea trimisa spre poarta a fost blocata in extremis de Chindris.

FCSB: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Panţîru – Olaru (Moruţan ’46), Popescu, F. Tănase – Man, A. Petre, (Vînă ’70) F. Coman (Dumitru ’54). Antrenor: Bogdan Vintilă.

FC Botoşani: E. Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, E. Florescu (Carlone ’90)– Keyta (Cîmpanu ;69), Askhovski (Mendoza ’74), Babunski (Ebenhofer ’90) – Dugandzic (Fili ’90). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Olaru ’43, Creţu ‘81 / Papa ’12, ’31, Dugandzic ’43, Şeroni ’60, Cîmpanu ‘90+3.

Cartonaşe roşii: I. Cristea ’16 / Papa ‘31.