FCSB salveaza remiza cu Viitorul

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Condusa cu 2-0 dupa o prima parte catastrofala, FCSB a scos pana la urma un punct pe terenul campioanei Viitorul si nu mult a lipsit ca liderul din Liga 1 Betano chiar sa castige meciul. S-a terminat pana la urma 2-2 si FCSB are trei puncte in fata urmaritoarei CFR Cluj. Ardelenii joaca duminica seara la Iasi, ultima clasata in playoff.

Viitorul a deschis scorul in minutul 19 printr-un sut formidabil trimis de Vina din afara careului. O minge pe care acesta a controlat-o in absenta vreunei presiuni din partea stelistilor.

Cu Alibec intr-o forma extrem de slaba si cu Tanase care nu s-a regasit, FCSB a contat doar la impresia artistica prin doua centrari lungi reusite de Budescu.

Acesta avea sa trimita si primul sut pe poarta lui Cojocaru abia in minutul 43 dintr-o lovitura libera pe care tot el o obtinuse, insa pana atunci FCSB mai incasase un gol si trecuse prin mari emotii la o alta faza.

In minutul 32 Balgradean a scapat mingea din maini la o centrare din stanga si Cicaldau a reluat in bara, mingea plimbandu-se apoi pe linia portii inainte de a fi respinsa in corner de Planic.

Gavra a facut apoi 2-0 in minutul 36 cu un sut din interiorul careului la o minge pe care stelistii n-au reusit sa o respinga in urma unui corner de pe stanga.

La ultima faza a reprizei FCSB reducea din diferenta prin Man, jucator care a impins cu sansa in poarta o minge pe care Budescu incercase sa o trimita pe poarta si care s-a dovedit pana la urma a fi o pasa decisiva.

FCSB a controlat jocul in debutul partii secunde dupa intrarile lui Gnohere si Teixeira, jucatori care au adus un plus considerabil pe faza ofensiva.

Budescu restabilea egalitatea cu un sut spectaculos direct din lovitura libera in minutul 57, iar Teixeira trimitea in bara 12 minute mai tarziu.

Pana la final FCSB a fost echipa mai prezenta in joc, dar ocaziile la poarta lui Cojocaru au devenit tot mai putine si s-a incheiat remiza.

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru (Hodorogea ’79), Ghiţă, Ganea - Cicâldău, Băluţă, Vână – Măţan (Casap ’58), Gavra (Căpuşă ’71), I. Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşa (J. Morais ’71), Momcilovic – Pintilii, Ov. Popescu (Teixeira ’46) – Man, Budescu, F. Tănase – Alibec (Gnohere ’46). Antrenor: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Ţîru ’20, Mladen ’28 / Benzar ’35, Pintilii ’62, Planic ‘83

Arbitru: Marcel Bîrsan.